Flynn mógł złamać prawo nie ujawniając rosyjskich dochodów

Flynn mógł złamać prawo nie ujawniając rosyjskich dochodów

Wpływowi przedstawiciele Komisji Nadzoru amerykańskiej Izby Reprezentantów powiedzieli we wtorek dziennikarzom, że były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn mógł złamać prawo nie ujawniając dochodów z Rosji.

Tajne dokumenty wojskowe wskazują, że nie wystąpił on o pozwolenie na otrzymanie pieniędzy z Rosji ani nie poinformował rządu o otrzymanych funduszach.

Według przewodniczącego Komisji Republikanina Jasona Chaffetza oraz Demokraty Elijaha Cummingsa budzi to uzasadnione obawy, że emerytowany generał Flynn złamał konstytucyjny zakaz otrzymywania funduszy z zagranicy przez emerytowanych wojskowych.

Chaffetz powiedział, że prawo jasno wymaga w tym przypadku uzyskania pozwolenia od ministra obrony, a według informacji dostarczonych Komisji takiej prośby nie było, co w konsekwencji jest potencjalnym złamaniem prawa federalnego.

Wpływowi przedstawiciele Komisji zaznaczają, że może dojść do sformułowania aktu oskarżenia przeciwko Flynnowi i powinien on zrzec się wszystkich otrzymanych rosyjskich funduszy.

Chaffetz i Cummings rozmawiali z dziennikarzami po zapoznanie się przez Komisję z tajnymi dokumentami dotyczącymi zagranicznych kontaktów Flynna. W roku 2015 otrzymał on wynagrodzenie za swe wystąpienia dla kontrolowanej przez Kreml telewizji RT oraz od przedsiębiorstwa zajmującego się transportem powietrznym, powiązanego z grupą firm Wołga-Dniepr, należącą do rosyjskiego biznesmena.

W lutym Flynn podał się do dymisji z funkcji doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, kiedy wyszło na jaw, że zataił przed wiceprezydentem USA Mike’iem Pence’em szczegóły rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Na zdj.: generał Michael Flynn fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Categories: Ameryka

Comments

  1. Gnc
    Gnc 25 kwietnia, 2017, 20:56

    Doradca w sprawach bezpieczenstwa narodowego czyli najwazniejszy wojskowy w USA pobiera czeki od Putina i jest zarejestrowanym agentem rzadu Turcji Takie rzeczy tylko za Trumpa Wyobrazcie sobie to samo jak by sie przydarzylo Obamie Republikanie rzadali by impeachmentu a Fox News nadawalby to 24/h Nie mowiac o przesluchaniach w kongresie A tak to nie ma problemu Reagan sie w grobie przewraca Trump jest w szambie po uszy

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*