Fiona Hill, doradczyni Trumpa ds. Rosji, w sierpniu odejdzie ze stanowiska

Fiona Hill, główna doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Rosji, znana z krytycznego nastawienia wobec Władimira Putina, w sierpniu odejdzie ze stanowiska – poinformował we wtorek (czasu lokalnego) rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC).

Następcą Hill ma zostać obecny szef NSC Tim Morrison – dodał rzecznik.

Hill sprawowała funkcję prezydenckiej doradczyni od marca 2017 roku, a od lipca 2018 roku należała do Narodowej Rady Bezpieczeństwa, gdzie była dyrektorem ds. Rosji i Europy Wschodniej. Wcześniej pracowała dla komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

„Wall Street Journal” przypomina, że krótko po objęciu przez nią funkcji w Radzie, Trump zaprosił na spotkanie w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa i ówczesnego ambasadora Rosji w USA Siergieja Kislaka, co spotkało się z krytyką wielu specjalistów od polityki zagranicznej. Gazeta przypomina też, że według późniejszych doniesień Trump miał na tym spotkaniu podzielić się z Ławrowem i Kislakiem tajnymi informacjami, jakie otrzymał od Izraela.

W 2018 roku Hill była w składzie delegacji USA w Helsinkach podczas spotkania Trumpa i Putina.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Hill jest ekspertką do spraw Rosji; sowietolożką po studiach na Uniwersytecie Harvarda, gdzie również uzyskała tytuł doktora historii. Do 2017 roku pracowała w waszyngtońskim ośrodku analitycznym Brookings Institution, a wcześniej w fundacji Eurasia Foundation. Przez trzy lata (2006-2009) była specjalistką ds. Rosji i Eurazji w Krajowej Radzie Wywiadu (NIC) USA – centrum analitycznym, odpowiedzialnym za prognozy strategiczne.

Hill jest współautorką książki biograficznej o Putinie: „Mr. Putin: Operative in the Kremlin” („Putin – agent na Kremlu”), a także autorką wielu publikacji o Rosji, Kaukazie, Azji Środkowej, kwestiach energetycznych i konfliktach regionalnych. W swojej działalności zawodowej dużo pisała o potrzebie wywierania na Rosję większej presji. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Comments

  1. dosmucacz
    dosmucacz 19 czerwca, 2019, 14:58

    Krytycznie nastawiona do Rosji i ustępuje ze stanowiska. Kolejny „dowód” na „współpracę” Trumpa z Rosjanami. Usunięcie z urzędu coraz bliżej. Panowie Nadler i Schiff już się tym zajmą. Absolutnie powinna zeznawać w kongresie i udzielić wiarygodnych informacji na temat „zdrady” Trumpa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*