FBI wyśle do Malezji ekspertów. Podejrzenie zamachu terrorystycznego na pokładzie Boeing 777

FBI wyśle do Malezji ekspertów. Podejrzenie zamachu terrorystycznego na pokładzie Boeing 777

FBI wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia Boeinga 777. Dziennik „Los Angeles Times” napisał, że również FBI próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego.

fot. Ahmad Yusni/ PAP/EPA

fot. Ahmad Yusni/ PAP/EPA

„Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką” – powiedział anonimowo wysoki rangą agent amerykańskiej policji federalnej.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga, aby pomóc władzom w wyjaśnieniu zaginięcia maszyny.

W niedzielę rano wietnamskie statki i samoloty wznowiły poszukiwania zaginionego malezyjskiego Boeinga 777 z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Mimo spostrzeżenia na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Boeing zniknął z radarów w sobotę mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły w niedzielę, że „obawiają się najgorszego”.

Morze Południowochińskie przeszukują też samoloty i statki innych państw. W akcji biorą udział jednostki malezyjskie, chińskie, amerykańskie, filipińskie i singapurskie.

Wojskowy radar wykazał, że zaginiony Boeing 777, krótko po starcie ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, mógł zawrócić na swojej trasie do Pekinu – poinformował w niedzielę szef malezyjskich sił powietrznych. Władze badają hipotezę o zamachu terrorystycznym.

„Oglądając nagranie z radaru zdaliśmy sobie sprawę, że możliwe, iż samolot zawrócił” – powiedział Rodzali Daud. „Jedna z hipotez głosi, że maszyna wróciła w stronę Kuala Lumpur”, skąd wyleciała z 239 osobami na pokładzie – dodał.

Pilot powinien poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów o zmianie trasy, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Władze Malezji badają obecnie hipotezę o zamachu terrorystycznym na pokładzie samolotu linii lotniczych Malaysian Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim – oświadczył wcześniej malezyjski minister obrony i transportu Hishammuddin Hussein.

Służby bezpieczeństwa państwa sprawdzają dane dotyczące czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami. „Jednocześnie zmobilizowano nasze służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne (…) wszystkich zainteresowanych państw” – powiedział minister.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy – według służb dyplomatycznych ich krajów – nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne – jak podały źródła zbliżone do dochodzenia – kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines.

(PAP)

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*