FBI wszczęło śledztwo kontrwywiadowcze ws. Trumpa w 2017 roku

FBI wszczęło śledztwo kontrwywiadowcze ws. Trumpa w 2017 roku

Telewizja CBS przedstawiła w czwartek fragmenty wywiadu z byłym szefem FBI Andrew McCabe’em, który powiedział, że w 2017 r. wszczęto śledztwo kontrwywiadowcze ws. Donalda Trumpa, a resort sprawiedliwości rozważał odsunięcie prezydenta na mocy 25. poprawki do konstytucji.

Cały wywiad, przeprowadzony przez Scotta Pelleya, zostanie wyemitowany w niedzielę. W czwartek Pelley omówił niektóre wypowiedzi McCabe’a i przedstawił fragmenty wywiadu.

McCabe, który był wicedyrektorem FBI, a po zwolnieniu przez Trumpa szefa biura Jamesa Comeya pełnił tymczasowo obowiązki dyrektora, powiedział, że wszczął dochodzenie kontrwywiadowcze oraz w sprawie ewentualnego utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości przez prezydenta natychmiast po dymisji Comeya.

Wyjaśnił, że chciał, aby śledztwo było szybko dobrze udokumentowane i zaawansowane na wypadek, gdyby i on miał zostać zwolniony, tak aby nie można było łatwo umorzyć tego dochodzenia.

FBI chciało ustalić, czy Trump stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a także czy świadomie współpracował z Rosją lub nieświadomie uległ jej wpływom, o czym na początku stycznia donosił już „New York Times”. McCabe wyjaśnił w wywiadzie dla CBS, że bał się, że śledztwo „zniknie”, gdy ktoś go zastąpi.

O spotkaniu z Trumpem McCabe powiedział: „rozmawiałem z człowiekiem, który (…) właśnie wygrał wybory prezydenckie. I który być może dokonał tego z pomocą rządu Rosji, naszego najgroźniejszego wroga na światowej scenie. (…) I było to coś, co bardzo mnie niepokoiło”.

Pelley powiedział, że McCabe opowiadał w wywiadzie o spotkaniach zorganizowanych w ministerstwie sprawiedliwości, podczas których rozważano, czy gabinet Trumpa i wiceprezydent mogliby wspólnie zdecydować o usunięciu prezydenta na mocy 25. poprawki do konstytucji.

Poprawka ta, wprowadzona w reakcji na chorobę prezydenta Dwighta Eisenhowera w 1956 roku i zamach na prezydenta Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku, przewiduje możliwość pozbawienia urzędu prezydenta USA w przypadku jego niezdolności do sprawowania władzy.

McCabe potwierdził doniesienia „NYT” z października dotyczące byłego zastępcy prokuratora generalnego Roda Rosensteina, który zaproponował w tym okresie – tuż po zwolnieniu Comeya – że może w tajemnicy nagrywać wypowiedzi Trumpa, co mogłoby dostarczyć argumentów za odsunięciem go od władzy.

Wątki śledztwa FBI wszczętego przez McCabe’a włączono w dochodzenie prowadzone przez specjalnego prokuratura Roberta Muellera, w sprawie „Russiagate”, czyli możliwego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA oraz potencjalnej zmowy między osobami z otoczenia Trumpa a władzami w Moskwie, a także w sprawie blokowania wymiaru sprawiedliwości przez prezydenta. (PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 14 lutego, 2019, 15:14

  Kolejny koleś, który chce zrobić pieniądze na Trumpie. Pewnie już przygotowywyje książkę. Jakie to całe antytrumpowskie towarzystwo jest głupie, prymitywne i antyamerykańskie. Znajdują widzów, czytelników i słuchaczy. Muszą zaspokoić i „gusta”. Facet jeszcze do dzisiaj nie pogodził się z przegraną „bogini” Hilary. A wszystko miało być takie swojskie, sielskie i anielskie. „Bogini” na tronie i całe tabuny dworzen na klęczkach. A „głupi” amerykanie i „prymitywny” Trump pokrzyżowali szyki.

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 14 lutego, 2019, 16:18

  Trump Russian laundromat

  Reply this comment
 3. arkady
  arkady 15 lutego, 2019, 19:58

  Skończ już dosmucacz tymi twoimi pozbawionymi sensu komentarzami w obronie trampka. On już dał dużo dowodów swojej kompromitacji. Jeśli chce być chociaż odrobinę wiarygodny, to niech ujawni swoje zeznania podatkowe. Co to za wzorowy człowiek co oszukuje na podatkach? Nie ufamy mu za grosz.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*