FBI: trzy dziewczęta z Denver mogły chcieć przyłączyć się do IS w Syrii

FBI: trzy dziewczęta z Denver mogły chcieć przyłączyć się do IS w Syrii

Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało we wtorek, że bada sprawę trzech dziewcząt z Denver, które podróżowały do Syrii i mogły chcieć przyłączyć się do dżihadystów z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS).

Rzeczniczka FBI Suzie Payne poinformowała, że agentom federalnym udało się sprowadzić dziewczęta z powrotem do kraju po zatrzymaniu ich w Niemczech. Obecnie są bezpieczne i przebywają z rodzinami.

Rzeczniczka FBI nie podała tożsamości dziewcząt, ani żadnych innych szczegółów. Nie wiadomo też, czy zostaną im postawione jakieś zarzuty. Władze nie poinformowały, w jaki sposób dziewczęta z Denver zainteresowały się Państwem Islamskim i ewentualnym jego wspomaganiem.

Informacja FBI nadeszła miesiąc po tym, jak 19-letnia Shannon Conley z Arvady w stanie Kolorado przyznała się do konspirowania na rzecz bojowników w Syrii. Conley twierdzi, że chciała wykorzystać swe przeszkolenie w amerykańskiej armii, żeby walczyć w świętej wojnie poza granicami kraju. Gdyby zaś nie mogła walczyć po stronie islamistów – jak tłumaczyła agentom FBI – wykorzystałaby na wojnie swe doświadczenie pielęgniarskie.

Conley aresztowano w kwietniu br., kiedy miała lecieć do Syrii. Grozi jej do pięciu lat więzienia i 250 tys. dolarów grzywny; wyrok ma zostać ogłoszony w styczniu.

Zagraniczni bojownicy z kilkudziesięciu krajów udają się na Bliski Wschód, aby przyłączyć się do Państwa Islamskiego, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy opanowało znaczne obszary w Iraku i Syrii i ogłosiło utworzenie tam kalifatu. Na pozycje IS w Iraku i Syrii trwają ataki lotnicze sił dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji. (PAP)

fot.Mohammed Saber/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: Denver, FBI, isis

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*