FBI ostrzega żołnierzy USA przed atakami IS

FBI ostrzega żołnierzy USA przed atakami IS

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wystosowało ostrzeżenie do wszystkich żołnierzy amerykańskich alarmując, że Państwo Islamskie (Islamic State, IS) wzywa do ataków samobójczych przeciwko członkom sił zbrojnych USA. IS szuka w Internecie „podobnie myślących osób w Stanach Zjednoczonych”, by dokonywali ataków terrorystycznych.

− Zalecamy dokonanie przeglądu swojej obecności na Facebooku i w mediach społecznościowych, by usunąć wszelkie informacje, które mogłyby przyciągnąć uwagę wszelkiego typu ekstremistów − stwierdza komunikat FBI jednoczenie sugerując, by żołnierze „dokonywali wpisów roztropnie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa”.

W swym najnowszym biuletynie  FBI wyraża swe zaniepokojenie faktem, że członkowie Państwa Islamskiego „namierzają i oceniają” osoby, które byłyby w stanie przeprowadzć ataki terrorystyczne na terytorium Stanów Zjednoczonych przeciwko członkom amerykańskich sił zbrojnych.

Ostrzeżenie organów ścigania zostało wystosowane przed nadejściem okresu świątecznego, gdy wielu żołnierzy będzie podróżować w mundurach. Komunikat przypomina też niedawne ataki na kanadyjskich żołnierzy w Kanadzie, w tym zastrzelenie przez ekstremistę umudurowanego strażnika w Ottawie oraz dwa inne ataki dokonane przy użyciu samochodów z środkami wybuchowymi.

Rzecznik Pentagonu, płk. Steve Warren oświadczył, że ostrzeżenie FBI nie jest dla wojska „żadną nowością” i nie ma oparcia „w najświeższych doniesieniach wywiadowczych”.

Podobny w treści komunikat ostrzegawcyz FBI opublikowało w październiku. (ak)

fot.Armin Weigel/EPA

Categories: Ameryka
Tags: atak, FBI, isis, wojsko

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*