FBI ostrzega przed możliwością włamań hakerów do samochodów

fot.Justin Lane/EPA

fot.Justin Lane/EPA

FBI i amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA) apelują do kierowców o uświadomienie sobie „zagrożeń dotyczących cyberbezpieczeństwa” podłączonych do internetu samochodów. Służby proszą także o zgłaszanie przypadków włamań hakerskich do pojazdów.

„Współczesne pojazdy mechaniczne często posiadają nowe technologie komunikacyjne (podłączenie do internetu), które mają przynosić dodatkowe korzyści w postaci np. zwiększonego bezpieczeństwa, poprawionej ekonomii spalania paliwa czy ogólnej wygody użytkowników” – napisano w komunikacie.

„Wraz z rosnącym poziomem łączności (samochodów z internetem) ważne jest, aby klienci i producenci byli świadomi zagrożeń dotyczących ich cyberbezpieczeństwa” – dodano w dokumencie.

FBI ostrzegło także przed działaniami cyberprzestępców, którzy mogą próbować blokować procesy aktualizacji online systemów samochodów, wysyłając fałszywe wiadomości zawierające załączniki ze szkodliwym oprogramowaniem. BBC na swoich stronach internetowych przypomina, że w ostatnim czasie koncerny General Motors i BMW opublikowały aktualizacje oprogramowania, które mają zmniejszyć ryzyko zdalnych ataków na pojazdy.

BBC przypomina także, że w zeszłym roku koncern Fiat Chrysler wezwał na akcję serwisową w Stanach Zjednoczonych 1,4 mln samochodów, po tym jak eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego przejęli zdalnie kontrolę nad jednym z modeli Jeepa. Udało im się wpływać m.in. na sterowanie autem i jego hamulce.

Wiele firm oferuje rozwiązania polegające na łączeniu samochodów np. za pomocą karty SIM z sieciami telekomunikacyjnymi i internetem. Klienci otrzymują dzięki temu m.in. możliwość zdalnego monitorowania stanu pojazdu przez specjalne aplikacje mobilne. Pozwalają także na otwieranie lub zamykanie drzwi samochodów, włączanie silnika lub ustawienie nagrzewania lub chłodzenia pojazdów. Niektóre z nich łączą się w razie wypadku lub kradzieży z centrami firm i służbami ratunkowymi.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*