Faworyci Trump i Clinton wygrali prawybory w stanie Nowy Jork

Hillary Clinton fot.Justin Lane/EPA

Hillary Clinton fot.Justin Lane/EPA

Z miażdżącą przewagą Donald Trump wygrał we wtorek prawybory republikańskie w stanie Nowy Jork. Miliarder umocnił się tym samym na pozycji lidera w wyścigu do partyjnej nominacji prezydenckiej w tegorocznych wyborach. Prawybory demokratyczne wygrała Hillary Clinton.

Po obliczeniu około połowy głosów, Trump zdobył ich 61,5 procent, gubernator stanu Ohio John Kasich – 24,1 procent a senator z Teksasu, Ted Cruz – 14,4 procent.

Prawybory w Partii Demokratycznej w Nowym Jorku wygrała, zgodnie z przewidywaniami, była Pierwsza Dama i sekretarz stanu Hillary Clinton. Pokonała swego jedynego rywala, senatora ze stanu Vermont Bernie Sandersa, różnicą około 17 punktów procentowych.

Zarówno Trump jak i Clinton byli faworytami w swoim macierzystym stanie Nowy Jork. Trump jest nowojorczykiem z urodzenia, Clinton przeprowadziła się tam w 2000 r. kiedy wygrała wybory na senatora z tego stanu.

Na krótko po zamknięciu lokali wyborczych nie wiadomo było jeszcze czy Trumpowi udało się zdobyć wszystkich 95 delegatów ze stanu Nowy Jork, co znacznie przybliżyłoby go do upragnionego celu – uzyskania w prawyborach większości głosów delegatów na przedwyborczą konwencję Partii Republikańskiej – GOP (minimum 1237), co zagwarantowałoby mu nominację na kandydata tej partii do Białego Domu.

Jeśli Trump, ani jego rywale do nominacji John Kasich i Ted Cruz nie zdobędą wymaganego minimum delegatów, o nominacji rozstrzygnie dopiero konwencja GOP w Cleveland, w stanie Ohio, pod koniec lipca.

Po ogłoszeniu wstępnych rezultatów głosowania Trump wygłosił przemówienie w Nowym Jorku, w którym podziękował za pomoc w kampanii wyborczej swojej rodzinie i współpracownikom. Uderzył też w tony patriotyczne. „Odbudujemy nasz wspaniały kraj, przywrócimy mu wielkość. Nikt nie będzie próbował z nami zadzierać” – powiedział. Oświadczył też, że z pomocą liderów biznesu wynegocjuje dla Ameryki „lepsze układy”, które położą kres ucieczce miejsc pracy z kraju.

Trump obiecuje rewizję traktatów o wolnym handlu i budowę „muru” na granicy USA z Meksykiem, który ma powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów.

Zdaniem komentatorów zdecydowane zwycięstwo Hillary Clinton nad Sandersem w stanie Nowy Jork praktycznie przesądza, że kandydatem Demokratów na prezydenta będzie właśnie ona.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. kasia
  kasia 20 kwietnia, 2016, 06:37

  Pan Trump naszym prezydentem!!!!!!!!!!

  Reply this comment
 2. Adam
  Adam 20 kwietnia, 2016, 06:41

  Trump dostal 61% Clinton 57% tylko spojrzcie na liczby oddanych glosow na Trumpa w Ny glosow oddanych niecale pol miliona na Clinton ponad milion no ale obydwoje maja okolo 60 procent Do zobaczenia w listopadzie

  Reply this comment
 3. asia
  asia 20 kwietnia, 2016, 17:06

  Tak jest nasz kochany Pan Trump prezydentem USA!!!!

  Reply this comment
 4. Pit
  Pit 20 kwietnia, 2016, 19:36

  Kasia i Asia to ta sama osoba czyli upsledzony obywatel Jasio

  Reply this comment
 5. Pit
  Pit 20 kwietnia, 2016, 19:39

  Jasiek dostal papiery jako uchodzca z Tworek buhhhhaaaaaa

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*