Fałszywa wiadomość o wybuchach w Białym Domu

Hakerzy włamali się na główne konto agencji Associated Press na Twitterze – poinformowała AP we wtorek. Z przejętego profilu wysłano fałszywy komunikat, że w Białym Domu miały miejsce dwa wybuchy, a prezydent Barack Obama jest ranny. Biały Dom dementuje.

Biały Dom od strony północnej fot.: Wikimedia

Biały Dom od strony północnej fot.: Wikimedia

Krótko po ukazaniu się nieprawdziwej wiadomości w internecie rzecznik Białego Domu Jay Carney zapewnił dziennikarzy, że Barack Obama czuje się dobrze.

Agencja Reutera poinformowała, powołując się na świadków obecnych w pobliżu siedziby amerykańskiego prezydenta, że nie widać było żadnych oznak mogących świadczyć o eksplozji.

Rzecznik AP Paul Colford zaznaczył, że wiadomość wysłana z konta agencji na Twitterze była fałszywa. Nie podał szczegółów.

Associated Press poinformowała, że zhakowane kontro zawieszono na krótko po nadaniu z niego fałszywego komunikatu, oraz że wcześniej hakerzy podejmowali liczne próby przejęcia haseł dostępu od dziennikarzy agencji. Obecnie trwają prace naprawcze – zapewniono.

Nieprawdziwy tweet spowodował trwające około pięciu minut zamieszanie na nowojorskiej giełdzie. Znaczny choć krótkotrwały spadek kursu zanotowały główne indeksy na giełdzie nowojorskiej, Dow Jones Industrial i S&P 500; spadła, a potem wróciła do poprzedniego stanu także cena m.in. ropy.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*