Elektor demokratów nie zagłosuje na Clinton

Hillary Clinton fot.CJ Gunther/EPA

Hillary Clinton fot.CJ Gunther/EPA

Elektor Demokratów ze stanu Waszyngton oświadczył w piątek, że nie zagłosuje na „kryminalistkę” Hillary Clinton, nawet jeśli wygra ona wybory prezydenckie w jego stanie. W sierpniu podobną deklarację nielojalności, ale wobec Donalda Trumpa złożył elektor GOP.

Należący do indiańskiego plemienia Puyallup, elektor Demokratów w stanie Waszyngton, Robert Satiacum wsparł w prawyborach senatora Berniego Sandersa. Ale ostatecznie to była sekretarz stanu Hillary Clinton zdobyła nominację na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej.

Satiacum, jak podaje agencja Associated Press, powiedział, że Clinton to „kryminalistka”, która nie dba o amerykańskich Indian i ciągle zmienia stanowisko. Dlatego na nią nie zagłosuje, nawet jeśli wygra ona wybory prezydenckie 8 listopada w stanie Waszyngton. „Nie będzie mieć mojego głosu. To pewne.” – powiedział. Dodał, że ani Clinton ani kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump nie nadaje się do rządzenia krajem.

W sierpniu podobną deklarację złożył z kolei elektor Partii Republikańskiej w stanie Georgia Baoky Vu. Pochodzący z rodziny wietnamskich imigrantów Vu zapowiedział, że w geście protestu przeciwko antymuzułmańskiej retoryce Trumpa nie zagłosuje na niego, jeśli kandydat GOP wygra w Georgii. Sprawa wywołała na tyle duże kontrowersje, że – jak informował rzecznik GOP w stanie Georgia – Vu złożył rezygnację z funkcji elektora.

Deklaracje Satiacum czy Vu zostały złożone, zanim jeszcze odbyły się wybory. To rodzi podejrzenia, że po wyborach prezydenckich 8 listopada, więcej elektorów może zachować się nielojalnie i nie zagłosować na zwycięzcę w swoim stanie. W przeszłości zdarzało się to niezwykle rzadko (od 1999 roku tylko dziewięć razy) i nie miało wpływu na wynik wyborów. Niektórzy spekulują jednak, że w tym roku nielojalnych elektorów może być więcej, bo zarówno Clinton jak i Trump są wyjątkowo nielubiani i cieszą się bardzo małym zaufaniem społecznym.

Zgodnie z uchwalona ponad 200 lat temu ustawą, Amerykanie w wyborach prezydenckich 8 listopada formalnie będą głosować na elektorów, a dopiero ci wybiorą 19 grudnia prezydenta USA. Elektorów jest w sumie 538; ich liczba w poszczególnych stanach zależy od liczby jego ludności. Najludniejsza Kalifornia ma 55 elektorów, a maleńkie Delaware – tylko trzech.

We wszystkich stanach (poza Nebraską i Maine) zwycięzca wyborów otrzymuje wszystkie głosy elektorskie danego stanu. W konstytucji USA nie ma nic na temat obowiązku elektora głosować na konkretnego kandydata. Ale w wielu stanach obowiązują kary finansowe dla elektorów, którzy zachowają się nielojalnie i nie zagłosują na zwycięzcę.

W stanie Waszyngton kara za nielojalność wynosi 1000 dolarów. Satiacum powiedział, że się tym nie przejmuje.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

  1. dom
    dom 5 listopada, 2016, 17:17

    wiecej i wiecej Amerykanow uwaza ,ze Clinton to falszywy klejnot i polityk ,
    ma obsesje dookola wladzy i pieniedzy ,zwaszcza tych darmowych ,co to za polityk ,jak bierze lapowki od alachowych arabow ,czyli jest sprzedajna i na sprzedaz, niech rozlicza swojego meza za romanse tu i tam , stara ropucha, mysli ze jest krolewna swiata.a pare lat temu araby chcialy kupic jej corke za 40 kozow i 20 krow, ktore zostaly dostarczone na jej adres , przeciez ta baba hula – bula ,jest obraza Ameryki.

    Reply this comment
  2. Kalina
    Kalina 5 listopada, 2016, 20:35

    Ludzie sa oglupiani przez media! Kazdy z nas ciezko pracuje niektorzy nawet biora druga prace aby utrzmac dom aby miec na podatek itd. bo jak wiemy jest coraz ciezej finansowo. Dlatego kiedy czlowiek przyjdzie do domu to nic sie juz nie chce tylko wlacza tv i oglada non stop pokazujaca piekna clinton ktora pieknie tez przemawia i sie usmiecha! A o Trumpie mowia same zle rzeczy! I gdy tak siedzisz ledwo zywy i ta muzyczka ladnie gra pokazujac clinton to w takiej wlasnie glowie koduje sie clinton clinton itd.i dlatego wiele ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jakie zlo wybiora! Dlatego kochami idzmy glosowac i glosujmy na czlowieka ktory chce cos zmienic! Ja nie wiem czy Trump bedzie dobrym prezydentem ale jak nie zaglosujemy na Niego to sie nie dowiemy! Natomiast wiem napewno ze jezeli wybierzemy clinton to nic ale to nic sie nie zmieni! Wrecz przeciwnie bedzie coraz gorzej bo ona promuje polityke obamy( a jak kazdy wie to on nic dobrego nie zrobil) a w dodatku jest oszustka kryminalistka i zajebista aktorka! Tylko Donald Trump naszym Prezydentem!!!

    Reply this comment
    • zza kałuży
      zza kałuży 5 listopada, 2016, 21:19

      @Kalina
      „Ja nie wiem czy Trump bedzie dobrym prezydentem ale jak nie zaglosujemy na Niego to sie nie dowiemy!”
      *
      Nie wiesz też czy potrafisz oddychać gazem. Włącz więc gaz i włóż głowę do piekarnika. Inaczej się nie dowiesz!

      Reply this comment
  3. Kalina
    Kalina 5 listopada, 2016, 21:39

    Bez komentarza bo to dziecko wie czym grozi wkladanie glowy do piekarnika! Pozdrawiam! Tylko Pan Trump naszym Prezydentem!!!

    Reply this comment
    • zza kałuży
      zza kałuży 5 listopada, 2016, 23:56

      Mam nadzieję, że jesteś wystarczająco młoda i wystarczająco ładna aby twój Pan Trump łaskawie zechciał chwycić cię za (jak to on mówi) „wherever”.
      Na innych nagraniach nazywa to p*ssy.
      *
      Na brzydkie i stare Pan Trump nie spojrzy.
      Ani ich nie chwyci.
      Za nic.
      *
      Taki pech!
      *
      @Kalina
      Ile musiałbym mieć w banku aby takie jak ty katolickie Matki-Polki z radością pozwalały mi na chwytanie ich za p*ssy?

      Reply this comment
      • EWA
        EWA 6 listopada, 2016, 09:13

        ty stary , zboku, jak taki piekny i wspanialy jestes ,to wystepuj w sex show dla kobiet albo i mezczyzn w potocznym jezyku to jestes achudra,
        wybieramy prezydenta Usa i nie potrzebujemy byc jego pussy, widac jestes nahlany , ze piszesz takie bzury tylko nalogowcy tak stekaja .i musza kupic pussy ,bo zadna normalna koboeta ich nie chce.

        Reply this comment
        • JASIO
          JASIO 6 listopada, 2016, 11:05

          100% racji EWA :-)…zboczeniec musi byc izolowany golodupiec nawalony.

          Reply this comment
  4. zza kałuży
    zza kałuży 6 listopada, 2016, 11:46

    @EWA i @JASIO to są właśnie typowi polonijni wyborcy Pana Trumpa.
    Nic tak bezlitośnie nie pokazuje nam kapitału społecznego rodzin, z których pochodzą i poziomu ostatnich rzędów ławek w peerelowskich szkołach Polski „De” jak ich własne komentarze.

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 6 listopada, 2016, 20:16

      Chodzi o ciebie tepy zboczencu_erotomanie pokraczny zza kaluzy a nie wybory pajacu…”idealne narcyzie” z tepym I prymitywnym mysleniem !

      Reply this comment
  5. Ewa
    Ewa 6 listopada, 2016, 13:22

    MYLISZ SIE JA JESTEM URODZONA W USA I NIE MAM AKCENTU ,ANI
    OCHOTY SLUCHAC ZBOKA , GLOSUJE NA KOGO CHCE I NIC TOBIE DO TEGO ACHUDRO. ,PODOBNO LATYNOSKI SA TANIE I SEXY , JAK WYSKUPIA KASE OD CIEBIE ,TO KOPNA ZBOKA ,JAK SMIECIA..

    Reply this comment
    • zza kałuży
      zza kałuży 6 listopada, 2016, 17:10

      @Ewa
      ” JA JESTEM URODZONA W USA I NIE MAM AKCENTU”
      Well, in that case we can communicate in your mother tongue, perhaps it would be more convenient for you? Can’t wait to see the proof that you are a bilingual illiterate. 😉

      Reply this comment
  6. ela
    ela 6 listopada, 2016, 17:08

    Do wszystkich pań internautek. Proszę, błagam nie odzywajcie się. Jesteście wulgarne, tępe i prymitywne. Wstyd dla naszej płci.

    Reply this comment
    • zza kałuży
      zza kałuży 6 listopada, 2016, 17:15

      Jak na razie wynik jest 1:2.
      Niestety myślące polonijne kobiety na razie przegrywają 🙁

      Reply this comment
    • feministka
      feministka 7 listopada, 2016, 07:59

      jestes szara myszka i siedzisz cicho ,to siedz ,takie kobiety sa przegrane w zyciu
      harassment w Stanach ,jest przestepstwem i podlega prawu karnemu a moze ty lubisz ,,jak chamy macaja.i milo sie do nich usmiechasz..

      Reply this comment
  7. Ela
    Ela 7 listopada, 2016, 13:15

    Dla Ewy pochodzącej, jak sądzę z jej wypowiedzi z lumperproletariatu, uszczypnięcie w tyłek podobnie jak wpychanie na siłę języka do jej ust byłoby wyróżnieniem i uznaniem dla jej kobiecości. W przeciwieństwie do Ewy normalna kobieta dałaby Trumpowi w pysk.
    Kaliny mi żal, bo sprawia wrażenie osoby nieco bardziej myślącej, ale tylko wrażenie niestety. Jak można popierać człowieka, który nagminnie kłamie i bezczelnie przeczy temu, co sam powiedział. Obraża imigrantów, ludzi kalekich, kobiety itd. Ten człowiek lekceważy dosłownie wszystkich. Rozkochany w sobie, infantylny megaloman.
    – Przechwala się umiejętnością robienia dobrych „deals”, czyli zwrotu długów tylko w 50 procentach. Przerażeni kredytodawcy godzą się, bo Trump grozi , że w przeciwnym wypadku nie zwróci centa. Cieszył się z krachu na rynku nieruchomości, bo dzięki temu sam zarobił krocie. Od 18 lat nie płaci podatków. Ze swej fundacji „dobroczynnej” bierze forsę na płacenie za swoje sprawy sądowe (3500) i jednorazowo na własny 6-stopowy portret. Uważa, że kobiety nie powinny pracować zawodowo, bo „to niebezpieczne” i powiada, że gdyby po powrocie do domu nie było obiadu „he would go trough the roof” – wszystko powyższe to nie czcze wymysły jego przeciwników, lecz jego własne wypowiedzi telewizyjne. Fajne co?
    No ale co tu się dziwić Ewie, Kalinie i innym zwolenniczkom Trumpa, skoro jego amerykańscy wielbiciele, a więc ludzie pozornie lepiej zorientowani, mają tak popierprzone we łbach, iż pretensje o dopuszczenie do ataku 9/11 mają do Obamy, który objął prezydneturę 8 lat później!

    Reply this comment
  8. Ela
    Ela 7 listopada, 2016, 13:43

    Jedno z ostatnich kłamstw Trumpa. Na niedzielnym wiecu wyborczym Trump oświadczył, że 5 lat temu okrzyknięto go w Michigan „człowiekiem roku”, za co zebrani nagrodzili go rzęsistymi brawami. Tymczasem nie znaleziono żadnego dokumentu potwierdzającego tę rewelację. Nikt z republikańskich władz stanowych , łącznie z gubernatorem Snyderem, nie przypomina sobie takiego zdarzenia. Dlaczego? Bo nic takiego nie miało miejsca!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*