El Chapo stawia warunki

El Chapo fot.PAP/EPA

El Chapo fot.PAP/EPA

Meksykański baron narkotykowy Joaquin „El Chapo” Guzman jest gotowy przyznać się do czynów zarzucanych mu przez amerykańską prokuraturę. El Chapo, który wsławił się spektakularną ucieczką z meksykańskiego więzienia, w zamian za przyznanie się do winy, chce zostać osadzony w amerykańskim więzieniu o… średnim rygorze.

Warunki dotyczące ewentualnego przyznania się szefa kartelu Sinaloa do winy, w trakcie wywiadu dla meksykańskiego Radio Formulata, przedstawił prawnik Guzmana. Adwokat Jose Refugio Rodriguez powiedział, że jego klient zgodzi się na „rozsądny wymiar kary” i odsiadkę w amerykańskim więzieniu o średnim rygorze.

Guzman przebywa w meksykańskim więzieniu Altiplano – tym samym, w którym siedział czekając na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych i z którego uciekł siedem miesięcy temu. Gangster przebywa na oddziale o najwyższym rygorze, przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców. Jest pilnowany bez przerwy. Prawnik El Chapo twierdzi, że strażnicy więzienni budzą Guzmana co dwie godziny i traktuja go w sposób wyjątkowo brutalny. Zdaniem adwokata jest to zamsta za ucieczkę El Chapo z więzienia.

Joaquin „El Chapo” Guzman był poszukiwany amerykańskimi listami gończymi. Trwają procedury ekstradycyjne mające umożliwić postawienie Guzmana przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Jeśli dojdzie do ekstradycji, szef kartelu Sinaloa może być sądzony w Chicago, głównym punkcie przerzutowym kartelu Guzmana. W Chicago El Chapo ma status „wroga publicznego numer jeden”.

(gd)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*