Dżochar Carnajew: to brat był inicjatorem zamachu

Dżochar Carnajew przyznał się do przeprowadzenia razem z bratem Tamerlanem zamachu w Bostonie, ale jednocześnie stwierdził, że „siłą napędową” ataku był Tamerlan – poinformowały we wtorek amerykańskie media.

fot.FBI/ Bracia Carnajewowie

fot.FBI/ Bracia Carnajewowie

Według stacji telewizyjnej CNN, 19-letni Dżochar Carnajew czuje się coraz lepiej i chętnie współpracuje z przesłuchującymi go w szpitalu w Bostonie agentami FBI. Nadal jednak nie może mówić i komunikuje się z nimi kiwając głową lub zapisując swe zaznania na kartce.

Dziennik „Boston Globe” poinformował, że Dżochar Carnajew przyznał się do przeprowadzenia razem z bratem zamachu na mecie maratonu bostońskiego. Agencja dpa podała, powołując się na inne amerykańskie media, że 19-latek zeznał, iż inspiratorem i „siłą napędową zamachu” był jego 26-letni brat Tamerlan, który zginął później podczas policyjnej obławy.

Dżochar Carnajew zeznał, jak podały amerykańskie media, że starszy brat był „opętany ideą świętej wojny” w obronie islamu, zwłaszcza po amerykańskich interwencjach wojskowych w Iraku i Afganistanie. Z zeznań tych wynika, że ani on, ani jego brat nie mieli żadnych powiązań z zagranicznymi grupami terrorystycznymi, a informacje, jak skonstruować bombę, uzyskali w internecie.

Przedstawiciel władz USA powiedział stacji CNN, że zeznania Dżochara Carnajewa muszą zostać zweryfikowane.

Według mediów, rosyjskie tajne służby wielokrotnie ostrzegały FBI przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Tamerlana Carnajewa i informowały o jego możliwych powiązaniach z islamskimi radykałami. Pierwszy raz miały to ucznić już 2009 roku. W 2012 roku starszy z braci Carnajewów wyjechał na Kaukaz i bez problemów powrócił do USA.

Austriackie władze potwierdziły we wtorek, że Tamerlan Carnajew dwukrotnie przebywał w Austrii – w 2007 i 2009 roku.

Podejrzanemu o przeprowadzenie zeszłotygodniowego zamachu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych, Dżocharowi Carnajewowi postawiono m.in. zarzut zastosowania broni masowego zniszczenia. Grozi mu za to kara śmierci.

(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: boston, zamach

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*