Dziennik „USA Today” apeluje o niegłosowanie na Trumpa

fot.USA Today

fot.USA Today

Amerykański popularny dziennik „USA Today” wezwał w piątek swych czytelników, by w wyborach prezydenta nie oddali głosu na kandydata Republikanów Donalda Trumpa. Tym samym gazeta zerwała z własną tradycją niezajmowania stanowiska w kampaniach prezydenckich.

Redakcja dziennika, który należy do najpoczytniejszych w całych Stanach Zjednoczonych, nie opowiedziała się jednocześnie za kandydaturą głównej rywalki Trumpa, czyli Hillary Clinton, reprezentującej Demokratów. Nie było w tej sprawie zgody w kolegium redakcyjnym.

„Idźcie głosować, ale po prostu nie na Donalda Trumpa – napisał dziennik. – Obojętnie, co zrobicie, bądźcie odporni na syreni śpiew niebezpiecznego demagoga”.

Przez 34 lata istnienia gazeta nigdy nie opowiedziała się za czy przeciwko któremuś z kandydatów na prezydenta.

„Nigdy nie mieliśmy powodu, by zmieniać nasze podejście. Aż do teraz – tłumaczy dziennik. – Zgodnie z jednomyślnym konsensem kolegium, (Trump) jest niezdolny do prezydentury”. Zdaniem redaktorów „USA Today”, miliarderowi brak wiedzy, cierpliwości i uczciwości, by być prezydentem.

„USA Today”, obok „Wall Street Journal” i „New York Times”, należy do amerykańskich dzienników o największym nakładzie i zasięgu.

Wybory prezydenckie odbędą się w listopadzie. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*