Dzień Ojca w USA ma ponad sto lat

W trzecią niedzielę czerwca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Ojca. W tym roku mija sto trzy lat odkąd ustanowiono to święto. Rola ojca od tego czasu uległa radykalnej przemianie.

fot. US military

fot. US military

Dokładnie sto trzy lata temu mieszkanka małej miejscowości Spokane, w stanie Waszyngton, Sonora Smart Dodd, wystąpiła z inicjatywą ustanowienia Dnia Ojca. Po utracie matki, uczestnicząc w mszy, podczas której honorowano rolę matek w rodzinie, zdała sobie sprawę, że to nie kto inny, jak jej ojciec, William Smart, zajmuje się teraz nią i jej sześciorgiem rodzeństwa. Sonora chciała w ten sposób oddać hołd opiekunowi, który burzył stereotypowy wizerunek ojca z początku XIX wieku jako leniwego pijaka.

O ile poświęcenie Williama Smarta było wówczas czymś niespotykanym, to dziś nie jest niczym niezwykłym. Według danych amerykańskiego Biura Spisu Ludności, w 2009 roku aż 158 tys. ojców nie podjęło pracy, by opiekować się dziećmi. Dane z 2006 roku mówią zaś o tym, że 70 proc. ojców codziennie ze swoimi sześcioletnimi pociechami siadało do wspólnych posiłków. Zgodnie z tym , co podają raporty U.S. Census Bureau, mężczyźni sprawdzają się w czytaniu swoim dzieciom, udzielaniu pochwał i zabieraniu swoich latorośli na wycieczki.

Współcześnie ojcowie borykają się jednak z wieloma problemami. 15 proc. rodziców samotnie wychowujących dzieci to dziś mężczyźni. W 2006 roku w 2,5 mln domów głową rodziny był samotny ojciec, co stanowi ok. 4 proc. społeczeństwa. Warto dodać, że 13,5 proc. z nich żyje w ubóstwie.

AS (MSNBC, Inf. wł.)

Categories: Ameryka
Tags: Dzień Ojca, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*