Dymisja sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen

Dymisja sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen

Prezydent Donald Trump poinformował w niedzielę, że sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen odchodzi ze swojego stanowiska. Trump dodał, że tymczasowym szefem tego resortu zostanie Kevin McAleenan, obecny komisarz Służby Celnej i Ochrony Granic.

„Sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen odchodzi ze stanowiska i chciałem jej podziękować za jej pracę” – napisał Trump na Twitterze.

46-letnia Nielsen była szefową tego resortu od grudnia 2017 r. Na tym stanowisku firmowała kontrowersyjną i niepopularną politykę Trumpa w dziedzinie imigracji, zwłaszcza decyzji budowy muru na granicy USA z Meksykiem, proklamowania w rejonie południowej granicy stanu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego oraz praktyki rozdzielania dzieci migrantów od ich rodziców.

Mimo to – jak zauważają obserwatorzy – jej współpraca z Trumpem od pewnego czasu nie układała się dobrze chociaż publicznie zawsze była wobec niego w pełni lojalna i broniła jego polityki.

Nielsen deklarowała, w tym podczas przesłuchań w Kongresie, że „będzie bez wytchnienia” pracować aby „naprawić nieskuteczny system imigracyjny” a jeszcze w ub. sobotę chwaliła funkcjonariuszy Straży Granicznej za ich „pełną poświęcenia” pracę.

Jak zauważa Reuter, prezydent – zdeterminowany ograniczyć nielegalną imigrację – nie był jednak ostatnio zadowolony z jej pracy, a zwłaszcza z sytuacji na południowej granicy, gdzie rośnie liczba nielegalnych imigrantów. Niedawno zagroził nawet zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Meksykiem.

Ogłoszenie dymisji Nielsen nastąpiło nazajutrz po wizytacji Trumpa na tej granicy.

Deklaracja Trumpa o zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego na granicy z Meksykiem, ogłoszona bez zgody Kongresu, jest kontestowana przez Demokratów. Uważają oni, że jest ona sprzeczną z konstytucją. Wskazują też, że Trump chce w ten sposób obejść Kongres i zabezpieczyć środki finansowe na budowę muru. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. Stefan
    Stefan 8 kwietnia, 2019, 15:02

    Nie chciala sie zgodzic na ponowna izolacje dzieci od rodzicow i zamykanie ich w klatkach dla psow

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*