Dwojaczki pandy wielkiej urodziły się w zoo w Waszyngtonie

Nowonarodzona panda w zoo w Waszyngtonie fot.Pamela Baker-Masson/Smithsonian's National Zoo/EPA

Nowonarodzona panda w zoo w Waszyngtonie fot.Pamela Baker-Masson/Smithsonian’s National Zoo/EPA

Waszyngtońskie zoo poinformowało na Twitterze, że mieszkająca tam 17-letnia samica pandy wielkiej Mei Xiang urodziła w sobotę po południu nie jedno, a dwa młode. Według pracowników ogrodu oba maluchy robią wrażenie zdrowych.

Młode przyszły na świat w ok. 5-godzinnym odstępie. Jeśli przeżyją, będą trzecim i czwartym żyjącym potomkiem Mei Xiang, która jest ulubienicą zwiedzających ogród.

Jej pierwsze młode to samiec Tai Shan, który przyszedł na świat w 2005 roku, a pięć lat później wrócił do Chin; samica Bao Bao w ten weekend świętuje drugie urodziny i nadal mieszka w zoo w stolicy USA.

Pracownicy ogrodu trzymają za noworodki i Mei Xiang kciuki, ponieważ w 2012 roku jedno z jej młodych przeżyło zaledwie kilka dni, a w 2013 roku inne przyszło na świat martwe.

Wielbiciele pand będą musieli uzbroić się w cierpliwość zanim zobaczą młode na żywo – ostrzegło zoo. Publiczny debiut Bao Bao nastąpił dopiero po pięciu miesiącach od urodzenia w 2013 roku. Trochę czasu zajmie poznanie płci maluchów, a także ustalenie ojca, ponieważ Mei Xiang została sztucznie zapłodniona pod koniec kwietnia. W grę wchodzą samiec z waszyngtońskiego zoo Tian Tian albo Hui Hui z rezerwatu Wolong w Chinach; potrzebne będą testy DNA.

Szacuje się, że na świecie na wolności żyje ok. 1,6 tys. pand wielkich, a ok. 300 w niewoli, głównie w Chinach. Narodziny młodych tego zagrożonego gatunku w niewoli są bardzo rzadkie.(PAP)

fot.EPA

  • Giant panda Mei Xiang gives birth to twins in Washington
  • Giant panda Mei Xiang gives birth to twins in Washington
  • Giant panda Mei Xiang gives birth to twins in Washington
  • Giant panda Mei Xiang gives birth
  • Giant panda Mei Xiang at Smithsonian's National Zoological Park

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*