Drogi dach nad głową. Co drugiemu najemcy brakuje na czynsz

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

Eksperci doradzają, by wydatki na mieszkanie zamykały się w 30 proc. naszych dochodów. Ale tych, których kosztuje to więcej, jest w USA 21,3 miliona. Tak mówią dane Joint Center for Housing Studies przy Uniwersytecie Harvarda.

Z liczby 21 mln ponad 26 proc. wydaje więcej niż połowę zarobków na czynsz. Wynika to z faktu, że opłaty za mieszkanie rosną znacznie szybciej niż wynagrodzenie. Czynsz (skorygowany o inflację) wzrósł o 7 proc. w latach 2001–2014, podczas gdy dochody spadły o 9 procent – wynika z raportu. Jednocześnie popyt na wynajem sprawił, że wskaźnik pustostanów spadł do poziomu najniższego od 30 lat, co jeszcze bardziej wywindowało ceny.

Mediana czynszu za nowe mieszkanie wzrosła do 1372 dol., czyli o 26 proc. od 2012 roku.

Jak podają autorzy raportu, przez nadszarpnięty budżet najbardziej dotknięte problemem gospodarstwa domowe wydają mniej na jedzenie (38 proc. mniej w ubiegłym roku) i służbę zdrowia (55 proc. mniej w ub.r.).

Kryzys na rynku nieruchomości w 2008 r. doprowadził do rekordowego popytu na wynajem – w 2014 aż 37 proc. gospodarstw wynajmowało mieszkanie. To najwyższy odnotowany poziom w okresie ponad 45 lat.

(as)

Categories: Ameryka

Comments

 1. roman
  roman 15 grudnia, 2015, 16:07

  Ja bardzo prosze o zaprzestanie antyrzadowej propagandy na lamach DZ. To co podaja jacys pseudonaukowcy z Harvardu jest nieistotne. Na wiekszosci amerykanskich uczelni wykladaja obecnie tzw „uczona glupote”, ktora jest znacznie gorsza od zwyklej glupoty. Nalezy sluchac co mowia prezydent i jego administracja. Mamy bezrobocie na poziomie 5% i mamy „obamacare”. Przy obecnym bezrobociu kazdy kto chce moze pracowac. Jezeli jedna praca nie wystarcza, powinno sie isc do drugiej pracy. Taka destrukcyjna propaganda powoduje, ze DZ upodania sie do FNC, ktorego nasz prezydent nie cierpi i chce go zniszczyc. Czy DZ chce sie upodobnic do FNC?

  Reply this comment
  • alojzy
   alojzy 15 grudnia, 2015, 16:59

   Co to jest FNC ??

   Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 15 grudnia, 2015, 19:58

   O czym Ty dziadku romanie belkoczesz? Nic z tego, co napisales, nie ma zadnego sensu. Ja proponuje Tobie: przeczytaj na glos conajmniej trzy razy to co napisales i sprobuj uzyc mozgownicy aby to przetlumaczyc na jezyk ludzki.

   Reply this comment
 2. Star Wars
  Star Wars 17 grudnia, 2015, 07:18

  Brawo Rysiu, czytalem romana 10 razy i dalej nierozumiem…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*