Drawsko. Amerykańscy pancerniacy zmienili spadochroniarzy

Drawsko. Amerykańscy pancerniacy zmienili spadochroniarzy

Żołnierze kawalerii pancernej z Teksasu przejęli w poniedziałek obowiązki od amerykańskich spadochroniarzy, którzy szkolili się w Polsce od końca kwietnia. Ich obecność to element operacji Atlantic Resolve – zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance NATO, ogłoszonej wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pod koniec września do Polski przybyło ok. 200 żołnierzy z 1. Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej (1st Brigade Combat Team, 1st Cavalry Division) z 10 czołgami M1A2 Abrams, transporterami Bradley oraz pojazdami wsparcia i zabezpieczenia. Żołnierze dywizji zmechanizowanej zastąpią spadochroniarzy ze 173. Brygady Piechoty (spadochronowej), którzy wracają do włoskiej Vicenzy. Do Drawska przybyła także z Niemiec grupa amerykańskich śmigłowców Black Hawk i bojowych Apache. W Polsce i państwach bałtyckich ćwiczy obecnie łącznie ok. 600 Amerykanów.

„Sytuacja na Krymie doprowadziła do naszego pobytu tutaj; to wyraźny sygnał dla Polski i NATO. To także znakomita okazja do ćwiczeń. Rozumiem obawy, dlatego tu jesteśmy” – powiedział dowódca amerykańskich sił w Europie gen. broni Donald Campbell. Zapowiedział włączenie się kolejnych krajów do operacji Atlantic Resolve.

„Od kiedy Polska przyłączyła się do NATO w 1999 roku, nasze armie współdziałały przy wielu okazjach” – powiedział dowódca brygadowej grupy bojowej płk John P. Digiambattista. Przypomniał operacje w Iraku i Afganistanie oraz akcje humanitarne.

„Teraz w Teksasie jest gorąco. Nasi żołnierze przyzwyczajają się do chłodnej pogody w Polsce, wielu z nich przywykło prowadzić pojazdy w terenie pustynnym, co widać po kamuflażu naszych wozów. Mamy okazję ćwiczyć w innym terenie, z nowymi partnerami. Mamy okazję poznać nowych przyjaciół i ćwiczyć z polskim wojskiem; budujemy relacje, które trwają” – dodał.

„Użyliśmy statków, pociągów, samolotów i samochodów, żeby przetransportować tu ludzi i sprzęt, i wysiłek się opłacił. Bo to więcej niż misja szkoleniowa, więcej niż podróż przez Atlantyk, to więcej niż wielonarodowe ćwiczenie – to demonstracja naszych zobowiązań w ramach NATO” – podkreślił.

„Dzięki ćwiczeniu staliśmy się lepszymi żołnierzami i lepszymi jednostkami, poprawiliśmy skuteczność i interoperacyjność, jesteśmy lepiej przygotowani, by sprostać standardom NATO, a w razie potrzeby jesteśmy gotowi razem walczyć. Nasze poświęcenie i współpraca pokazują nasze przywiązanie do partnerów z NATO” – powiedział dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej, która ćwiczyła z amerykańskimi spadochroniarzami, gen. bryg. Adam Joks.

Dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża, której żołnierze będą się szkolić z Amerykanami od listopada, płk Robert Orłowski dziękował za wymianę doświadczeń. „Rotacyjne ćwiczenia w ramach operacji Atlantic Resolve to kolejny krok w ramach stałej obecności w Polsce” – powiedział.

„Naszym celem jest organizowane coraz bardziej złożonych ćwiczeń połączonych formacji. To ważne w sytuacji, gdy współczesne misje angażują wszystkie rodzaje sił zbrojnych” – dodał Orłowski.

Pancerniacy – jako tzw. Heavy Detachment – zostaną w Polsce do końca roku, prowadząc ćwiczenia własne i wspólne z Polakami, po czym zastąpią ich żołnierze 2. Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) z kołowymi transporterami Stryker.

Pododdział spadochronowy – Airborne Detachment – nieprzerwanie, na zasadzie rotacji, szkolił się od końca kwietnia. Na zakończenie pobytu w Polsce amerykańscy spadochroniarze, należący też do sił szybkiego reagowania NATO, wzięli udział w ćwiczeniu „Anakonda-14”.(PAP)

fot.Sgt. Christina Dion/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*