Dożywocie za zastrzelenie nastolatka, który nie chciał ściszyć muzyki

Sąd w Jacksonville na Florydzie skazał w piątek 47-letniego białego Amerykanina Michaela Dunna na dożywotnie więzienie za zabicie 17-letniego Afroamerykanina, który na stacji benzynowej odmówił ściszenia radia w swym samochodzie.

fot. Michael Dunn został skazany na dożywocie za zastrzelenie Jordana Davisa

fot. Michael Dunn został skazany na dożywocie za zastrzelenie Jordana Davisa

Do zdarzenia doszło na stacji benzynowej na Florydzie w listopadzie 2012 roku. Jordan Davis z trzema kolegami słuchał bardzo głośno w swym samochodzie muzyki. Według zeznań oskarżonego zwrócił się on do młodych ludzi siedzących w samochodzie, aby ściszyli radio, ale ci odpowiedzieli mu niegrzecznie i odmówili spełnienia prośby.

Wówczas Dunn, jak ustalił sąd, zaczął strzelać w kierunku siedzących w samochodzie terenowym. Wystrzelił 10 nabojów. Trzy z nich ugodziły śmiertelnie Jordana Davisa.

O sprawie głośno było w amerykańskich mediac, które porywnywały ją do zabójstwa Trayvona Martina, zastrzelonego na Florydzie w 2012 roku przez białego wolontariusza wspomagającego policję George’a Zimmermana pod pretekstem, że mu groził.

„Oskarżony nie strzelał w opony. Nie strzelał w okna samochodu. Strzelał, aby zabić i ugodził Jordana Davisa” – podkreślił w mowie oskarżycielskiej prokurator Erin Wolfson.

Dunn twierdził, że zastrzelił siedemnastolatka, ponieważ tamten wysiadł z samochodu i groził mu. Zeznania świadków nie potwierdziły wersji oskarżonego.

Sędzia Russel Healey tak zakończył uzasadnienie wyroku: „Panie Dunn, pańskie życie właściwie dobiegło końca. Jeszcze smutniejsze jest to, że amerykańskie społeczeństwo, jak pokazuje ta sprawa, zdaje się tracić busolę”.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*