Doradca Trumpa: prowadzimy rozmowy z Chinami w sprawie handlu

Doradca Trumpa: prowadzimy rozmowy z Chinami w sprawie handlu

Doradca prezydenta USA ds. handlu Peter Navarro oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy dotyczące handlu z Chinami po ogłoszeniu przez Waszyngton planów, by nałożyć cła na produkty z tego kraju.

W wywiadzie dla telewizji CNBC Navarro poinformował, że w negacjach tych ze strony amerykańskiej uczestniczą minister finansów USA Steven Mnuchin oraz przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

„Chiny są od dawna zaangażowane w kradzież naszej własności intelektualnej oraz takie praktyki jak wymuszanie transferów technologicznych” – zaznaczył w wywiadzie Navarro. „Mamy nadzieję, że Chińczycy będą współpracować z nami w celu zajęcia się niektórymi z tych działań” – dodał.

W czwartek Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, które będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dolarów. W odpowiedzi na ten krok chiński resort handlu ogłosił w piątek listę amerykańskich towarów, które mogą zostać objęte cłami.

Premier Chin Li Keqiang powiedział w poniedziałek, że jego państwo i USA powinny dalej prowadzić negocjacje. Wcześniej, w niedzielę Mnuchin oznajmił w stacji Fox News, że pozostaje optymistą w sprawie porozumienia handlowego z Chinami.

Navarro wraz z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem opowiada się od czasów kampanii prezydenckiej Trumpa za „twardymi środkami przeciwko +nieuczciwym praktykom handlowym+ Chin i innych narodów” – przypomina CNBC. W 2016 roku Navarro i Ross oskarżyli Pekin o „wykorzystywanie amerykańskiej słabości poprzez oszukiwanie na arenie handlowej”.(PAP)

Peter Navarro fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: chiny, cła, rozmowy, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*