Doradca Trumpa: NATO „częściowo przestarzałe”

Anthony Scaramucci fot.Albin Lohr-Jones/Pool/EPA

Anthony Scaramucci fot.Albin Lohr-Jones/Pool/EPA

Doradca prezydenta Donalda Trumpa finansista Anthony Scaramucci, który reprezentuje prezydenta elekta USA na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, powiedział, odnosząc się do uwag Trumpa na temat NATO, że Sojusz jest „częściowo przestarzały”.
„NATO działa, ale są pewne rzeczy, które trzeba zmienić, i istnieją takie jego części, które wedle słów Trumpa są przestarzałe” – powiedział Scaramucci, który jest też menedżerem funduszu hedgingowego i będzie wysokiej rangi doradcą nowego prezydenta w Białym domu.
Według Scaramucciego uwagi prezydenta elekta na temat Paktu Północnoatlantyckiego odzwierciedlają fakt, że świat się zmienił, ale nie oznaczają, że NATO ma przejść do historii – podaje Reuters. „Musimy pomyśleć o zmianie traktatu (ws. NATO), aby (Sojusz) stawił czoło XXI i XXII stuleciu” – powiedział Scaramucci.
W wywiadzie dla brytyjskiego „Timesa” i niemieckiego „Bilda”, który ukazał się w poniedziałek, Trump powiedział, że NATO jest „przestarzałe”.
„NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie kraje (członkowskie) nie płacą tyle, ile powinny” – wyjaśnił, podkreślając, że jest to „nie fair”. Dodał też, że Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*