Donald Trump wybrany 45. prezydentem USA

Donald Trump wraz z synem Baronem i żoną Melanią fot. Shawn Thew/EPA

Donald Trump wraz z synem Baronem i żoną Melanią fot. Shawn Thew/EPA

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.

Clinton zadzwoniła już do Trumpa i uznała jego zwycięstwo. „Pogratulowała nam wygranej, a ja pogratulowałem jej i jej rodzinie walki w kampanii” – potwierdził Trump w zwycięskiej mowie, jaką wygłosił w nocy z wtorku na środę w siedzibie swego sztabu wyborczego w Nowym Jorku.

Obiecał, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. „Nadszedł czas, by zaleczyć rany podziałów. Nadszedł czas, byśmy połączyli się jako zjednoczony naród” – powiedział.

Według CNN Trump zdobył w wyborach prezydenckich 288 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu – 215 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich). Trump najpewniej poprawi swój wynik, bo wciąż nie ma rezultatów z Minnesoty, a także z wahadłowych stanów Michigan i New Hampshire. Nawet jeśli Clinton wygra we wszystkich tych stanach, nie wpłynie to na ostateczny wynik.

Wygrana Trumpa oznacza, że 45. prezydentem USA po raz pierwszy w historii tego kraju zostanie osoba bez żadnego politycznego dorobku i doświadczenia. Jego kandydatura wywołała wiele krytycznych komentarzy i obaw nie tylko w USA, ale i na świecie. Niektórzy politycy z krajów sojuszniczych USA, m.in. w Unii Europejskiej, nie ukrywali, że woleliby, by wygrała Clinton; m.in. wyrażano obawy, że administracja Trumpa osłabiłaby zaangażowanie USA w NATO i amerykańskie zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa sojuszników.

Bardzo dobry wynik 70-letniego Trumpa to całkowite zaskoczenie. Wszystkie sondaże w ostatnich dniach wskazywały, że to Clinton jest faworytką wyścigu prezydenckiego. Trump wygrał przede wszystkim dzięki poparciu białych mężczyzn oraz ewangelików, którzy od początku stanowili najwierniejszą grupę jego zwolenników. To na ogół ludzie bez wyższego wykształcenia, którym gorzej powodzi się w nowej, globalnej gospodarce. Przegrana Clinton sugeruje jednak, że najpewniej zagłosowało na nią znacznie mniej kobiet niż oczekiwano. Zdaniem komentatorów nagrania z seksistowskimi wypowiedziami Trumpa o kobietach nie wywarły na wyborcach tak wielkiego wpływu, jak można było się spodziewać.

O doskonałym wyniku wyborczym Trumpa zadecydowały niespodziewane zwycięstwa w kilku kluczowych stanach wahadłowych, w tym w Ohio, Karolinie Północnej i Pensylwanii. Gdy po wielu godzinach oczekiwania okazało się, że Republikanin wygrał także na Florydzie, czyli w największym stanie wahadłowym, jego wygrana była już bardzo prawdopodobna.

Zgodnie z prognozami Clinton wygrała wybory w stanach Waszyngton, Kalifornia, Maryland, Oregon, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli w Waszyngtonie, a także w wahadłowych stanach Kolorado, Nevada, Nowy Meksyk i Wirginia. Przegrała jednak także w kilku stanach wahadłowych, które w ostatnich wyborach częściej przypadały Demokratom, takich jak Pensylwania, Iowa, Wisconsin i Ohio.

W sztabie Clinton nastroje były minorowe. Jak komentowała korespondentka CNN z siedziby sztabu Clinton w Nowym Jorku, zgromadzeni ludzie byli tak zszokowani, że niektórzy płakali, gdy dowiadywali się o zwycięstwach Trumpa w kolejnych stanach.

Trump – zgodnie z przewidywaniami – zwyciężył w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Missisipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Tennessee, Teksasie, Wirginii Zachodniej, Idaho, Georgii i Wyoming – czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa.

Z uwagi na szokujące wypowiedzi Trumpa komentatorzy przez długi czas kampanii nie traktowali jego kandydatury poważnie. Republikanin zraził do siebie mniejszość latynoską, mówiąc, że Meksykanie to handlarze narkotyków i gwałciciele. Obiecał też budowę muru na południowej granicy USA, by walczyć z nielegalna imigracją, a ponadto groził zakazaniem muzułmanom wjazdu do USA (potem się wycofał z tego pomysłu). W kampanii zapowiadał odwołanie reformy ochrony zdrowia, wprowadzonej przez prezydenta Baracka Obamę. Obiecywał też przywrócić miejsca pracy przeniesione za granicę, renegocjowanie układów handlowych takich jak NAFTA, a także zniesienie zbędnych regulacji rządowych i obniżenie podatków.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016
Tags: Donald Trump

Comments

 1. Elk Grove Village
  Elk Grove Village 9 listopada, 2016, 05:50

  Niech zyje nasz Prezydent DONALD TRUMP! ( ela otwieraj ta flaszke )

  Reply this comment
 2. rudy sie zeni
  rudy sie zeni 9 listopada, 2016, 08:22

  pijemy dzis !!!!
  Polaczki weznie wam sie za dupe teraz Donald . Wszystkie freebies od rzadu zaniedlugo sie skoncza !!!!!!!

  Reply this comment
 3. ela
  ela 9 listopada, 2016, 08:43

  Welcome in Bullyland. A na ile ten prezydent będzie wasz, to się wkrótce okaże. Gratulacje

  Reply this comment
  • JIM
   JIM 9 listopada, 2016, 09:16

   zamiast pisac bzdury o nazwisku Trumpa i pierdzeniu, lec teraz do Clintonki
   glupia gaska.kto nie ma w glowie po kolei ,to ma gdzie indziej
   Brawo Trump .Clintonce nie udalo sie oszukac wyborcow ,mediom tez ,klamstwa maja krotkie nogi..

   Reply this comment
   • ela
    ela 9 listopada, 2016, 10:46

    Jim, to nie bzdury,radzę zajrzeć do słownika. Przy okazji głupi gąsiorze słuchaj co się dzieje, secretary Clinton dostała blisko 2 miliony więcej głosów. Twój bully wygrał głosami elektorskimi i dlatego zgadzam się z nim, że ten system is „rigged”. Ten sposób wyborów powinien być wreszcie zniesiony!

    Reply this comment
    • oko
     oko 9 listopada, 2016, 14:51

     juz za pozno na lament, i placz, glupia gasko, wracaj do Polski ,jak nie masz obywatelstwa.

     Reply this comment
 4. JJ
  JJ 9 listopada, 2016, 09:03

  niezly cytat z powyzszego artykulu: „Trump wygrał przede wszystkim dzięki poparciu białych mężczyzn oraz ewangelików, którzy od początku stanowili najwierniejszą grupę jego zwolenników. To na ogół ludzie bez wyższego wykształcenia, którym gorzej powodzi się w nowej, globalnej gospodarce.”
  Taaak… ci ktorym sie gorzej powodzi nie zaglosowali na kandydatke obiecujaca podwyzszenie podaktow dla najbogatszych, darmowe studia i kontynuowania ObamaCare czy tez innego rozdawnictwa publicznych pieniedzy dla nieradzacych sobie w nowej, globalnej gospodarce…
  Ile jeszcze mozna sluchac tych bredni ze Trumpa popieraja ludzie gorzej zarabiajacy.

  Reply this comment
 5. zza kałuży
  zza kałuży 9 listopada, 2016, 10:26

  Mam nadzieję, że Trump wywali na zbity pysk te głupie 200 tys. Polaków pracujących w amerykańskich firmach w Polsce.
  **
  **https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2016/07/08/fact-sheet-us-poland-relations
  **
  Cały czas obiecywał przecież, że sprowadzi miejsca pracy spowrotem do Ameryki.
  *
  Większość słyszalnej w radyjku polonijnego getta Polonii deklarowała się jako zwolennicy Trumpa, czyli logicznie rozumując Polonia z chicagowskiego getta chce zwolnienia 200 tys. Polaków w Polsce po to, aby przechwycić ich miejsca pracy po przeniesieniu ich – zgodnie z receptą Trumpa – do USA
  *
  Jasno z tego wynika, że Polonia ma sprzeczne z Polakami w Polsce interesy ekonomiczne.
  Dlatego uważam, że prawo głosu w polskich wyborach powinno natychmiast zostać odebrane Amerykanom polskiego pochodzenia, czyli Polonii.

  Reply this comment
 6. ela
  ela 9 listopada, 2016, 11:12

  Do głupiego gąsiora. Korektuję pomyłkę. Hillary zdobyla nie 2 miliony lecz 200,00 głosów więcej. Anyway the system is rigged.

  Reply this comment
 7. ryszard
  ryszard 9 listopada, 2016, 11:15

  Podziękowania dla Polek i Polaków za udział w głosowaniu,bez względu kogo popieracie to Pamiętacie
  o kraju nad Wisła i 2 wrogów odwiecznych co chcą nasz zabić,nam wizy nie trza my najlepiej se czujemy
  w Polsce a jestże bardziej chcielibyśmy odzyskać swoje ziemie od Renu na zachodzie i wschodnie
  Województwa z 1610 roku okupowane przez Niemcy i Rosję….

  Reply this comment
 8. Normals
  Normals 10 listopada, 2016, 00:41

  Przeczytajcie tekst tego artykułu ,nie wiem śmiać się czy płakać:
  „Panika w USA. Ludzie masowo chcą uciekać, padła imigracyjna strona Kanady
  Autor: Wiadomości Pikio – Lis 9, 2016

  Coraz większa panika wybucha wśród przeciwników Donalda Trumpa. Im bliżej jego wygranej, tym więcej ludzi szuka sposobów jak uciec ze Stanów Zjednoczonych. Panika jest tak wielka, że kanadyjska strona dla imigrantów nie wytrzymała ruchu i padła.

  Oficjalna strona kanadyjskiego urzędu ds. imigrantów nie wytrzymała ruchu jaki powstał w związku z bardzo prawdopodobną wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Przeciwnicy kandydata republikanów rozgoryczeni nadchodzącą porażką Hillary Clinton masowo odwiedzają stronę w celu uzyskania informacji.

  Zazwyczaj na stronie można uzyskać informacje o tym jak zostać zdobyć legalny pobyt w Kanadzie lub jak zostać legalnie jej obywatelem.

  Co ciekawe, zaraz po tym jak strona kanadyjskiego urzędu ds. imigrantów padła pod naporem ruchu z USA, na jej oficjalnym profilu na jednym z portali społecznościowych pojawił się wpis zapewniający wszystkich chętnych do przyjęcia obywatelstwa o otwartości kanadyjskiego państwa i społeczeństwa.”

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*