Doktorat honorowy dla polskiego duchownego, poety i naukowca z Houston

Mieszkający w Teksasie ksiądz profesor Janusz Ihnatowicz odbierze w sobotę doktorat honoris causa Uniwersytetu św. Tomasza w Houston. Polski duchowny jest też m.in. autorem dziewięciu tomów poezji.

Janusz A. Ihnatowicz fot. stthom.edu

Janusz A. Ihnatowicz fot. stthom.edu

„Muszę przyznać, że ten honor mnie zaskoczył, lecz cieszy mnie, że uczelnia, której poświęciłem 40 lat życia i pracy naukowej uznała moją obecność za coś wartościowego do tego stopnia, aby było to godne publicznego stwierdzenia” – wyznał duchowny PAP.

Ks. Ihnatowicz tak właśnie zinterpretował decyzję władz teksańskiego uniwersytetu. Jak dodał, przez większość życia musiał „balansować między trzema różnymi karierami”. Twórczość poetycka była pierwsza, ponieważ – podkreśla – rozpoczął ją jeszcze jako student w Irlandii. Drugą stało się kapłaństwo, a trzecią praca naukowa.

„Staram się, by kapłaństwo było najważniejsze i organizowało me życie. Ale poetą jest się nie z wyboru, lecz z wewnętrznej konieczności. O ile moja poezja mówi prawdę o życiu i świecie, o tyle nie ma konfliktu z kapłaństwem. A profesura to forma, w której realizuje się moje kapłaństwo” – zaznaczył ks. Ihnatowicz.

Janusz Artur Ihnatowicz urodził się w roku 1929 w Wilnie, lata okupacji spędził w Częstochowie. Po wojnie dołączył z rodziną do ojca, który był oficerem polskim i przedostał się do Anglii. Ukończył filozofię na University College w Dublinie, oraz teologię na University of St. Paul w Ottawie.

Jest absolwentem seminarium duchownego w Kielcach. W roku 1962 roku otrzymał tam święcenia kapłańskie. Studiował także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Doktoryzował się na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

W roku 1969 ks. Janusz Ihnatowicz objął profesurę na Uniwersytecie św. Tomasza w Houston, gdzie wykładał teologię i patrystykę. Napisał ponad 30 opracowań naukowych w języku polskim i angielskim.

Ks. Ihnatowicz jest seniorem poetów polskich w Ameryce, a także krytykiem literackim. Jego twórczość obejmuje dziewięć tomów poezji m.in. „Pejzaż z postaciami”, „Niewidomy z Betsaidy”, „Wiersze wybrane”, „Epigramat o nadziei i inne wiersze” oraz „Od czasu kto nas wyzwoli? Wiersze 1950-2006”.

Z Nowego Jorku

Andrzej Dobrowolski (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*