Dochodzenie ws. ingerencji w śledztwo FBI dotyczące Hillary Clinton

Hillary Cinton fot. Michael Reynolds/EPA

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Senatu USA ogłosił w piątek rozpoczęcie dochodzenia w sprawie ingerencji byłej prokurator generalnej Loretty Lynch w śledztwo FBI dotyczące byłej kandydatki na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej Hillary Clinton.

Komisja w swoim liście do Lynch poprosiła ją o dokładne przedstawienie i opisanie jej zaangażowania w śledztwo FBI oraz o odpowiedź, czy kiedykolwiek zapewniała zaufanych pani Clinton, że prowadzone dochodzenie „nie będzie się zbytnio zagłębiać w sprawę”.

Były dyrektor FBI James Comey oświadczył publicznie podczas przesłuchania przed komisją, że Lynch starała się wpłynąć na to, jak relacjonował on dochodzenie w sprawie wykorzystywania przez Clinton prywatnych skrzynek poczty elektronicznej do celów służbowych w trakcie sprawowania funkcji sekretarza stanu. „Chciała, bym nie nazywał tego ‚dochodzeniem’, lecz ‚sprawą’, co zdziwiło mnie i zaniepokoiło” – powiedział.

Dodał, że inne zachowania Lynch – „o których nie mogę jeszcze mówić” – wzbudziły w nim wątpliwości co do jej bezstronności i dlatego zdecydował się „wziąć na siebie” sprawę przedstawienia wyników śledztwa w sprawie Clinton.

Wysłany do Lynch list podpisało troje senatorów – demokratka Dianne Feinstein, republikanin Lindsey Graham i demokrata Sheldon Whitehouse.

Listy wysłano także do członkini sztabu wyborczego Clinton Amandy Renteria oraz do Leonarda Benardo i Gail Scovell z Fundacji Społeczeństwa Otwartego. Benardo miał uczestniczyć w przekazywaniu korespondencji e-mailowej od Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) sugerującej, że Lynch zapewniła Renterię, iż śledztwo w sprawie Clinton „nie pójdzie zbyt daleko”.

W kwietniu „New York Times” poinformował, że FBI przejęło zdobyte prawdopodobnie przez rosyjskich hakerów dokumenty, z których jeden głosił, iż “pracownik Partii Demokratycznej wyraził pewność, że pani Lynch nie pozwoli, by śledztwo w sprawie Clintonów zaszło za daleko”.

„Washington Post” podał podobne informacje w maju, przy czym zawierały one więcej szczegółów – w tym to, że ówczesna przewodnicząca DNC Debbie Wasserman Schultz napisała do Benardo maila z sugestią, że Lynch prywatnie zapewniła Renterię, iż „śledztwo nie zajdzie za daleko”.

Comey przyznał w związku z dochodzeniem w sprawie Clinton, że zarówno ona, jak i jej współpracownicy obchodzili się beztrosko i nieodpowiedzialnie z informacjami tajnymi, ale nie widział on podstaw do postawienia zarzutów karnych.  (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Comments

 1. Jacek
  Jacek 23 czerwca, 2017, 17:08

  Prosze nie pokazujcie juz tej pani! Niech spaceruje sobie po tym lasku! Niech cieszy sie wolnoscia! NARAZIE!!

  Reply this comment
 2. Adaś
  Adaś 26 czerwca, 2017, 04:06

  Jakby inni byli lepsi…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*