Dochodzenie w sprawie programu PRISM

Dochodzenie w sprawie programu PRISM

Prokuratura w Paryżu wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji elektronicznej PRISM – podała w środę AFP, powołując się na źródła w wymiarze sprawiedliwości. 

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Dochodzenie prokuratorskie zostało otwarte 16 lipca m.in. w sprawie nielegalnego dostępu do danych osobowych, zamachu na życie prywatne obywateli oraz naruszenia prawa do tajemnicy korespondencji.

Dochodzenie zostało wszczęte na wniosek dwóch organizacji obrony praw obywatelskich: Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka i Ligi Praw Człowieka. Chciały one w szczególności wyjaśnienia udziału w inwigilacji takich firm jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook czy Apple.

Wcześniej w sierpniu niezależna grupa doradcza skupiająca inspektorów ochrony danych osobowych w krajach UE (zwana WP29) zapowiedziała, że oceni wpływ programu PRISM na prywatność obywateli UE. Komisja Europejska poparła tę inicjatywę.

Unijni inspektorzy uważają, że trzeba wyjaśnić, jakie informacje są zbierane w ramach PRISM przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), FBI i CIA oraz czy są zbierane tylko dane przechowywane na amerykańskich serwerach, czy też dopuszczalne jest zbieranie danych przechowywanych na terytorium Europy.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*