Do Rosji odleciał samolot z 35 dyplomatami i ich rodzinami

Do Rosji odleciał samolot z 35 dyplomatami i ich rodzinami

35 rosyjskich dyplomatów wydalonych z USA, wraz z rodzinami – w sumie 96 osób – opuściło w niedzielę Stany Zjednoczone na pokładzie przysłanego przez rosyjskie władze Iła-96. Wydalono ich w ramach sankcji za ingerencję Rosji w tegoroczne amerykańskie wybory.

„Samolot wystartował, wszyscy są na pokładzie” – poinformowała ambasada Rosji w Waszyngtonie.

Po dyplomatów i ich rodziny z Moskwy przysłano do USA szerokokadłubowego Iła-96 będącego do dyspozycji administracji prezydenta Władimira Putina. Samolot odleciał z lotniska Dulles-Waszyngton.

Prezydent Barack Obama, który odchodzi z urzędu 20 stycznia, poinformował w czwartek o decyzji wydalenia z USA 35 rosyjskich dyplomatów, których amerykańska administracja podejrzewa o działalność wywiadowczą pod przykrywką działalności dyplomatycznej, i nałożeniu sankcji m.in. na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego (GRU). Dano im 72 godziny na opuszczenie terytorium Stanów Zjednoczonych.

Sankcje i wydalenie dyplomatów to następstwo oskarżeń pod adresem Rosji o ingerowanie w listopadowe wybory prezydenckie w USA i nękanie amerykańskich dyplomatów w Rosji przez jej służbę bezpieczeństwa i policję.

Putin oświadczył w piątek, że podjął decyzję, by mimo zalecenia rosyjskiego MSZ nie wydalać z kraju amerykańskich dyplomatów w ramach retorsji. Oznajmił, że Rosja ma wszelkie podstawy do podjęcia adekwatnej odpowiedzi i zastrzega sobie do niej prawo, ale nie będzie zniżać się do „poziomu +kuchennej+ nieodpowiedzialnej dyplomacji”. „Nie będziemy stwarzać problemów amerykańskim dyplomatom. Nikogo nie wydalimy” – zadeklarował. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Comments

 1. Teresa
  Teresa 1 stycznia, 2017, 10:59

  Obama podłożył ” świnię ” Trumpowi. Jeżeli Trump cofnie decyzję Baracka to będzie uznany za agenta Kremla, a jeżeli nie -to pogorszy i tak już złe relacje z Moskwą.

  Reply this comment
 2. W
  W 2 stycznia, 2017, 07:33

  Teresa cos mi tu zalatuje ruskim trolem od ciebie Chyba zapominasz ze Putin to krwawy dyktator na polecenie ktorego zamordowano tysiace ludzi w rosji Syria Ukrainie itd Rosja to swiatowy lider sprzedazy broni krajom gdzie dyktatorzy morduja swoich obywateli Propaganda troli putina zrobila ci z mozgu sieczke

  Reply this comment
 3. Teresa
  Teresa 2 stycznia, 2017, 09:21

  Dodam, że Amerykanie zabili 1,5 miliona niewinnych cywili w Iraku i Afganistanie w ramach tzw. misji pokojowej ! Zginęło ok.50 tys. bojowników Ale dlaczego 1,5 mln. cywili ? Tak podają Światowe Organizacje.

  Reply this comment
 4. Wiara
  Wiara 2 stycznia, 2017, 16:25

  wszyscy juz ignoruja wpisy chlopa ,ktory podpisuje sie roznymi nickami a ostatnio nikiem Teresa,burek spod goleniowskiej wsi ma apatie i nienawisc do polonii jaki kazdego innego czytelnika, pyskuje ,bluzga a jak jest trzezwy ,to pcha nam tu polska polityka ,bo o amerykanskiej nie ma zielongo pojecia
  zalatuje ukkrainska woda ,ekspert od chamstwa..czepia sie kazdego jak rzep psiego ogona.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*