Departament Stanu wyraża żal po odwołaniu spotkania przez Riabkowa

fot. Department of States. gov

Departament Stanu USA wyraził w środę żal z powodu odwołania przez wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Riabkowa spotkania z podsekretarzem stanu USA ds. politycznych Thomasem Shannonem. Była to reakcja Moskwy na nowe amerykańskie sankcje.

„Żałujemy, że Rosja zdecydowała się zrezygnować z okazji do przedyskutowania przeszkód, które utrudniają relacje amerykańsko-rosyjskie” – powiedziała rzeczniczka resortu Heather Nauert.

Dodała jednak, że Stany Zjednoczone pozostają otwarte na przyszłe inicjatywy dotyczące takich rozmów ze stroną rosyjską.

Spotkanie Riabkowa z Shannonem miało się odbyć w piątek w Petersburgu; rosyjski dyplomata odwołał je w środę.

„Jak wiadomo, na najbliższe dni zaplanowane były dwustronne konsultacje w sprawie +zadrażnień+ w stosunkach rosyjsko-amerykańskich i poszukiwania dróg wyjścia z tej niezwykle trudnej sytuacji, w którą strona amerykańska wpędziła partnerstwo i współpracę z Rosją” – napisał Riabkow w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.

Dodał, że nałożenie kolejnych sankcji na Rosję „jest kontynuacją trendu wprowadzonego przez administrację Baracka Obamy, mającego na celu zniszczenie stosunków między naszymi krajami”.

Amerykański resort finansów rozszerzył we wtorek sankcje wobec Rosji na dodatkowych 19 osób i 19 podmiotów. Są wśród nich przedstawiciele władz, a także firmy i instytucje działające na Krymie, zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję. Restrykcje oznaczają zamrożenie aktywów, które mogą znajdować się w USA, oraz zakaz kontaktów biznesowych.

Departament Stanu USA informował wcześniej, że spotkanie Riabkowa i Shannona odbędzie się 23 czerwca w Petersburgu. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*