Departament Stanu wezwał Rosję do uwolnienia Ołeha Sencowa

Departament Stanu wezwał Rosję do uwolnienia Ołeha Sencowa

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i zaapelował do Rosji o natychmiastowe uwolnienie jego oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji i na Krymie.

„Jesteśmy zatrwożeni perspektywą śmierci kolejnej niewinnej osoby w rosyjskim więzieniu. Mamy nadzieję, że władze Rosji uwolnią Sencowa, by uniknąć takiej tragedii, która w sposób nieunikniony prowadziłaby do żądania rozliczenia urzędników za to odpowiedzialnych – napisał Departament Stanu w komunikacie opublikowanym w związku z 100. dniem głodówki ukraińskiego filmowca, który przypadał we wtorek.

Sencow jest obywatelem Ukrainy i mieszkańcem zaanektowanego przez Rosję Krymu. W maju 2014 roku aresztowano go w Symferopolu i wywieziono do Rosji. W sierpniu 2015 roku został tam skazany na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

14 maja reżyser rozpoczął głodówkę, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu obywateli Ukrainy przebywających w więzieniach w Rosji. Rodzina Sencowa alarmuje, że stan jego zdrowia jest bardzo zły. W ubiegłym tygodniu matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o ułaskawienie syna. Administracja Putina odrzuciła jej podanie, oświadczając, że Sencow powinien poprosić o ułaskawienie sam. Reżyser oznajmił, że tego nie zrobi. (PAP)

Na zdjęciu: Ołeh Sencow fot.Arkady Budnitsky/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*