Departament Stanu USA: sojusz z Polską niewiarygodnie silny

Departament Stanu USA: sojusz z Polską niewiarygodnie silny

USA i Polskę łączy niewiarygodnie silny sojusz, oparty na wspólnych wartościach – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf, pytana o komentarz do ujawnionych przez „Wprost” nagrań z wypowiedzą szefa MSZ Radosław Sikorskiego.

 fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

„Nie mogę wypowiadać się na temat rzekomych taśm, nie mogę potwierdzić ich autentyczności ani tła. Nie jestem w stanie tego sprawdzić. Ale mogę szerzej powiedzieć, że Stany Zjednoczone i Polską mają bardzo silny sojusz” – powiedział Harf na codziennej konferencji prasowej w Departamencie Stanu.

Rzeczniczka poproszona o komentarz ws. ujawnionych przez tygodnik „Wprost” nielegalnie nagranych zapisów rozmowy, podczas której Radosław Sikorski miał m.in. powiedzieć w rozmowie z ministrem finansów, że „polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty”, a nawet „szkodliwy, bo daje Polsce poczucie bezpieczeństwa”.

Odmawiając komentowania tych słów, rzeczniczka podkreśliła, że relacje między Polską a USA oraz między szefem amerykańskiej dyplomacji Johnem Kerrym a ministrem Sikorskim „są bardzo dobre i dalej będziemy takie mieć z Polską”.

Jej zdaniem o tych dobrych relacjach świadczy m.in. niedawna wizyta w Polsce prezydenta Baracka Obamy i Kerry’ego, a także współpraca ws. Ukrainy czy Afganistanu.

„To relacje oparte na wspólnych wartościach i pozostają silne. Stanowią kluczowy element naszego sojuszu w tej części świata. A kryzys na Ukrainie – jak myślę – jeszcze bardziej to potwierdził” – powiedziała Harf, wskazując na „konsultacje” USA z Polską i innymi sojusznikami ws. nowych zagrożeń.

To tylko podkreśla jak ważne jest NATO i jak ważni są nasi partnerzy (w NATO)” – dodała. Przypomniała też, że w odpowiedzi na rosyjska agresją na Ukrainie USA podjęły szereg kroków, by „zapewnić kraje takie jak Polska” i wzmocnić ich zdolności w obszarze bezpieczeństwa.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*