Departament Stanu USA: Pjongjang nie jest zainteresowany dialogiem

fot.Fazry Ismail/EPA

Korea Płn. pokazała, że nie jest zainteresowana prowadzeniem rozmów ws. swego programu nuklearnego i rakietowego – oświadczył w sobotę Departament Stanu USA, kilka godzin po tym, gdy Rex Tillerson przyznał, że Waszyngton bezpośrednio kontaktuje się z Pjongjangiem.

„Przedstawiciele władz Korei Północnej pokazali, że nie ma wskazań, by byli zainteresowani czy gotowi na rozmowy dotyczące denuklearyzacji” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Wcześniej w sobotę przebywający z wizytą w Pekinie szef Departamentu Stanu USA powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone utrzymują „kanały komunikacyjne” z Koreą Północną i „sondują”, czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego.

3 września Korea Płn. ogłosiła, że z powodzeniem przeprowadziła próbę ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych. Kolejna, szósta już próba nuklearna reżimu w Pjongjangu wywołała oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Korea Płn., USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*