Departament Stanu USA: nie mamy zaproszenia na rozmowy w sprawie Syrii

Turecka armia w Syrii fot.Sedat Suna/EPA

Turecka armia w Syrii fot.Sedat Suna/EPA

Stany Zjednoczone nie otrzymały formalnego zaproszenia na organizowane przez Rosję, Iran i Turcję rozmowy w sprawie pokojowego uregulowania w Syrii – poinformował w piątek Departament Stanu USA. Rozmowy mają się odbyć 23 stycznia w stolicy Kazachstanu Astanie.
“Z tego, co wiem, nie dostaliśmy formalnego zaproszenia do udziału w rozmowach” – powiedział na codziennym spotkaniu z prasą rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.
Z kolei Kreml zakomunikował, że w obecnej chwili nie może się wypowiedzieć na temat ewentualnego zaproszenia przedstawicieli USA do Astany. “Oczywiście jesteśmy za możliwie jak najszerszym udziałem stron zaangażowanych w polityczne uregulowanie w Syrii” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. “Ale na razie nie mogę niczego konkretnego powiedzieć” – dodał.
Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu wyraził w czwartek wieczorem opinię, że Stany Zjednoczone “powinny oczywiście być zaproszone” na spotkanie 23 stycznia. Dodał, że w tej sprawie panuje zgoda między Ankarą a Moskwą.
Zamiar przeprowadzenia w Astanie negocjacji w sprawie przyszłości Syrii został ogłoszony pod koniec grudnia po wprowadzeniu – dzięki porozumieniu Rosji, Turcji i Iranu – rozejmu na terytorium całego kraju. Stany Zjednoczone nie uczestniczyły w tym procesie. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*