Departament Stanu: USA i Korea Płd. chcą dialogu z Koreą Płn.

Departament Stanu: USA i Korea Płd. chcą dialogu z Koreą Płn.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef dyplomacji Korei Płd. Kang Kiung Wha rozmawiali w piątek o współpracy obu krajów mającej na celu stworzenie warunków do podjęcia dialogu z Pjongjangiem – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Szefowie dyplomacji USA i Korei Południowej rozmawiali telefonicznie dzień po odwołaniu szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem przez prezydenta Donalda Trumpa.

„Zobowiązali się do starannej koordynacji wszelkich działań mających stworzyć warunki do dialogu z Koreą Północną i ustalili, że muszą kontynuować (te starania), aż Korea Północna zgodzi się na denuklearyzację” – napisała Nauert w oświadczeniu.

Wcześniej w piątek Trump powiedział dziennikarzom, że spotkanie to może się odbyć w planowanym terminie, czyli 12 czerwca; „chcielibyśmy, aby tak się stało” – dodał.

Wkrótce potem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że jeśli szczyt odbędzie się 12 czerwca, administracja Trumpa „będzie gotowa”.

Prezydent odwołał szczyt, który miał się odbyć w Singapurze, w czwartek w opublikowanym przez Biały Dom liście do Kim Dzong Una.

Pjongjang zasygnalizował po odwołaniu szczytu, że jest gotów do rozwiązywania problemów z USA „kiedykolwiek i jakkolwiek”.

Trump zareagował na to wpisem na Twitterze: „Bardzo dobra wiadomość o otrzymaniu ciepłego i produktywnego oświadczenia od Korei Północnej. Wkrótce zobaczymy, do czego doprowadzi, miejmy nadzieję, że do długiego i trwałego dobrobytu oraz pokoju. Tylko czas (i talent) pokaże!”. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*