Departament Stanu: Tillerson i Ławrow o Syrii, Korei Płn. i Ukrainie

Departament Stanu: Tillerson i Ławrow o Syrii, Korei Płn. i Ukrainie

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiali w środę przez telefon na temat trwających kryzysów w Syrii i na Ukrainie oraz wokół Korei Północnej – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

„W sprawie Syrii obaj omawiali rolę Rosji w zapewnieniu reżimu (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada, że odegra konstruktywną rolę w kierowanym przez ONZ procesie genewskim” w sprawie rozwiązania konfliktu syryjskiego – powiadomiono w komunikacie.

W sprawie Korei Płn. Tillerson wezwał „wszystkie strony” do wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących nałożenia sankcji na reżim w Pjongjangu – dodała rzeczniczka. Ponadto szef dyplomacji USA omówił ze swoim odpowiednikiem z Rosji spotkanie, które odbył z kanadyjską minister spraw zagranicznych Chrystią Freeland w Vancouver w sprawie „nielegalnego i niebezpiecznego rozwoju programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej” – podał Departament Stanu.

W kwestii Ukrainy sekretarz stanu USA odnotował zbliżające się spotkanie specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Kurta Volkera i rosyjskiego przedstawiciela Władisława Surkowa oraz podkreślił potrzebę przyspieszenia przez Rosję realizacji zobowiązań wynikających z porozumień mińskich i deeskalacji niedawnego wzmożenia walk na wschodniej Ukrainie. (PAP)

Na zdjęciu: Rex Tillerson fot.IAN LANGSDON/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*