Demonstracje przeciwników i zwolenników prawa do aborcji

Demonstracje przeciwników i zwolenników prawa do aborcji

Przeciwnicy prawa do aborcji wyszli w sobotę na ulice miast w USA, apelując do administracji Donalda Trumpa o obcięcie rządowego finansowania dla organizacji planowania rodziny Planned Parenthood. W kilku miastach odbyły się liczniejsze kontrdemonstracje.

Tysiące zwolenników Planned Parenthood, w tym wielu noszących na głowach różowe czapki – symbol feministycznych protestów ze stycznia – zgromadziło się na wiecu w St. Paul w stanie Minnesota. Barykady oddzielały ich od liczącej kilkaset osób demonstracji przeciwników aborcji.

W Detroit przed lokalną siedzibą Planned Parenthood zebrało się ok. 300 osób, w większości popierających działalność tej organizacji. W St. Louis w stanie Missouri grupa ok. 150 przeciwników aborcji nieznacznie przewyższyła pod względem liczebności kontrmanifestację osób z różowymi transparentami głoszącymi „Jestem z Planned Parenthood” – podała AP.

W styczniu prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie przywracające zakaz finansowania z funduszy federalnych organizacji międzynarodowych, które przeprowadzają aborcje lub zapewniają doradztwo w tej dziedzinie. Zakaz ten zniósł poprzednik Trumpa, Barack Obama, na początku urzędowania w 2009 roku.

Obecny wiceprezydent Mike Pence jest zdeklarowanym przeciwnikiem prawa do aborcji, a Tom Price, zatwierdzony niedawno na stanowisku ministra zdrowia, popiera obcięcie finansowania dla Planned Parenthood.

Środki z finansowania federalnego nie są przeznaczane na przeprowadzanie zabiegów przerwania ciąży w Planned Parenthood, jednak koszt innych usług oferowanych w oddziałach tej organizacji, takich jak udostępnianie środków antykoncepcyjnych i badania przesiewowe pod kątem nowotworów, był do tej pory refundowany przez rządowy program ubezpieczeń społecznych Medicaid – pisze AP.

Planned Parenthood poinformowało, że w 2014 roku przeprowadziło 324 tys. aborcji (dane za lata 2015 i 2016 nie są jeszcze dostępne). Podkreśliło, że większość kobiet zgłaszających się do tej organizacji prosi o środki antykoncepcyjne, badania i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową oraz inne usługi, w tym badania przesiewowe pod kątem raka.

Według bezpartyjnego Kongresowego Biura Budżetowego (CBO) po obcięciu federalnego finansowania dla Planned Parenthood organizacja w pierwszym roku obowiązywania rozporządzenia straciłaby 400 mln dol. obecnie refundowanych przez Medicaid, a w rezultacie ok. 400 tys. kobiet zostałoby pozbawionych opieki. Partia Republikańska zamierza przekierować te środki do lokalnych ośrodków zdrowia, jednak według zwolenników Planned Parenthood kobiety, którym w Planned Parenthood odmówi się wykonania usługi refundowanej obecnie przez Medicaid, mogą nie znaleźć innego miejsca, gdzie taka opieka zostanie im zapewniona. (PAP)

fot.Jason Szenes/EPA

Categories: Ameryka

Comments

  1. Kasia
    Kasia 11 lutego, 2017, 18:09

    To jest pranie pieniedzy! Przeciez Obama stworzyl Obamacare wlasnie dla tych ludzi maja ubezpieczenia wiec i maja opieke zdrowotna wiec na to wychodzi ze rzad dwukrotnie placi za to samo! A co do aborcji to kazda z nas ma sumienie moze lepiej te pieniadza przeznaczyc na pomoc tej matce aby nie robila aborcji tylko urodzila a pozniej oddac ta istotke do adopcji przeciez tyle tutaj maluzenstw czeka na adopcje latami adoptuja chinskie dzieci !

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*