Demonstracja diaspory ukraińskiej przed Białym Domem

Demonstracja diaspory ukraińskiej przed Białym Domem

Kilkuset Ukraińców zamieszkałych w USA demonstrowało w czwartek przed Białym Domem wyrażając poparcie dla sankcji amerykańskich wobec Rosji w odpowiedzi na opanowanie Krymu przez wojska rosyjskie. 

Demonstranci ukraińscy przed Białym Domem fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Demonstranci ukraińscy przed Białym Domem fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Demonstranci przynieśli transparenty z napisami „Krym jest częścią Ukrainy !”, „Putin precz z łapami od Ukrainy !”, „Nigdy więcej imperium rosyjskiego !”, czy „Lenin, Stalin, Putin”.

Odśpiewano hymny amerykański i ukraiński. Demonstranci, którzy przybyli z różnych miast w całych Stanach Zjednoczonych, rozwinęli też żółto-niebieskie flagi Ukrainy.

„Mamy nadzieję, że Rosjanie w końcu zrozumieją, że Ukraina jest wolnym krajem i że oni nie mogą do niego wchodzić aby próbować narzucać nam swoje prawa” – powiedział Rjan Zawojski, z Amerykańsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Młodzieży.

„Chcemy być demokracją na wzór zachodni. Stany Zjednoczone mają możliwości udzielenia nam pomocy a sankcje są najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu” – powiedział inny uczestnik demonstracji Jonathan Hejnal, 27-letni inżynier reprezentujący czwarte pokolenie Ukraińców osiadłych w USA. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*