Demokratyczni burmistrzowie przeciwko deportacyjnym planom Trumpa

Chicago, Seattle, Nowy Jork fot.tpsdave, skeeze, Unsplash/pixabay.com

Chicago, Seattle, Nowy Jork fot.tpsdave, skeeze, Unsplash/pixabay.com

Demokratyczni burmistrzowie dużych miast USA zapowiadają, że zrobią, co w ich mocy, by uchronić imigrantów przed deportacjami, mimo że prezydent elekt Donald Trump grozi im cofnięciem nawet milionów dolarów z pieniędzy podatników, jeśli nie będą współpracować.

Agencja Associated Press pisze, że “azylowe miasta” (sanctuary cities), których władze chcą rozwiać obawy imigrantów związane z deklarowanymi przez Trumpa działaniami, to m.in. Nowy Jork, Chicago i Seattle.

W kampanii Trump zapowiadał budowę „muru” na południowej granicy USA i deportację wszystkich 11 milionów nielegalnych imigrantów. Po wygraniu wyborów prezydenckich sugerował wycofanie się z tak ambitnego planu – uważanego za nierealny – ale oświadczył, że chce wkrótce deportować imigrantów, którzy popełnili przestępstwa, dodając, że jest ich „od 2 do 3 milionów”. Trump mówił też podczas kampanii prezydenckiej, że skończy z “azylowymi miastami” i że “te, które odmówią współpracy z władzami federalnymi, nie otrzymają pieniędzy podatników”. Nie ujawniał szczegółów.

AP zwraca uwagę, że nie ma prawnej definicji “azylowych miast”; generalnie używa się tego terminu wobec tych, które nie współpracują ze służbą imigracyjną. Niektóre miasta, takie jak San Francisco, już dawno ogłosiły się “bezpiecznymi przystaniami” dla nielegalnych imigrantów, wydając im lokalne dokumenty tożsamości umożliwiające dostęp do różnych usług. Terminu tego używa się też wobec miast, które zabraniają swym pracownikom, w tym policji, ustalania statusu imigracyjnego osób, ponieważ ofiary przestępstw i świadkowie mogą mieć opory przed rozmawianiem ze śledczymi, jeśli będą się obawiać deportacji.

Amerykańskie media informują również, że od dnia wyborów prezydenckich do administratorów znanych uczelni studenci kierują petycje, postulując ogłoszenie kampusów miejscami bezpiecznymi dla imigrantów bez zalegalizowanego pobytu w USA. Pod petycjami podpisują się tysiące osób. Podkreśla się, że funkcjonariusze organów ścigania i służby imigracyjnej nie mogą wchodzić na teren kampusów bez zgody władz uczelni. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. JJ
    JJ 15 listopada, 2016, 16:01

    czyli Demokraci chca chronic przestepcow kryminalnych (tylko takich Trump chce deportowac).

    Reply this comment
  2. Marcin
    Marcin 15 listopada, 2016, 16:42

    Rozwiazanie jest bardzo proste! Nie ma takiej mozliwosci aby deportowac wszystkich i trzeba ich tutaj zalegalizowac ale pod pewnymi warunkami: placisz podatki nie masz konfliktu z prawem nigdy bedac tutaj nie pobierales na swoje dzieci tutaj urodzone zadnych food stamps ani link card placisz sobie i swoim dzieciom ubezpieczenie itp.!!!!! A leni bym pognal ktorzy zyja z dzieci tutaj urodzonych i twierdza ze im sie nalezy bo maja dzieci obywateli! Nikt z nierobow juz by sie tutaj nie pchal! Ale widze ze niektorzy politycy wrecz przeciwnie zapraszaja do siebie ! Ale to my podatnicy pracujemy na te sociale!

    Reply this comment
  3. dziegiel
    dziegiel 15 listopada, 2016, 17:40

    do Marcin
    Aco jesli naprawde ktos potrzebowal pomocy ze strony panstwa w postaci food stamps czy link card na swoje dzieci ktore chcesz czy nie sa obywatelami tego kraju.Ojciec z matka moga byc nielegalnie tylko co dziecko temu winne!?konstytucja mowi ze kazdy kto urodzil sie w tym kraju jest jego obywatelem i wydaje mi sie ze nie ma tam mowy o obywatelach drugiej kategorii wiec dzieci nielegalnych imigrantow powinno miec takie same prawa jak kazdy inny obywatel.(do opieki zdrowotnej i spolecznej tez).Aha pamietaj ze te dzieci beda kiedys dorosle i to one miedzyinnymi beda robic na twoja emeryture!!!!!

    Reply this comment
  4. Marcin
    Marcin 15 listopada, 2016, 18:46

    Te naprawde przypadki to trzeba bardzo dobitnie sprawdzac nie moze byc tak ze rodzina pobierajaca social na dzieci (tu mam wszystkich na mysli i tych legalnych tez) wyjezdza w ciagu roku 5 razy na wakacje itp.A co do dzieci ja nie mam nic ja mam ale do rodzicow bo jezeli lamiac prawo przebywaja tutaj nielegalnie i fizycznie sa zdrowi bo plodza i rodza dzieci to powinni zadbac i wziasc odpowiedzialnosc na siebie ka rozumiem ze czasami sa przypadki kiedy trzeba pomoc bo kazdemu moze sie noga podwinac
    ale nie oszukujmy sie ta pomoc socialna bardzo duzo ludzi tu sciaga i wszyscy pracuja za cash a my podatnicy juz nie wyrabiamy! Chicago milosierne dla nielegalnycj ale nikt sie nie zastanawia nad tym ze ludzie uciekaja stad bo co roku podwyzka podatku jezeli jeszcze teraz demokraci nie dostana dofinansowania federalnego to juz klapa na calego!

    Reply this comment
  5. Wal sie
    Wal sie 15 listopada, 2016, 22:25

    JJ przebywanie nielegalnie na terenie USA nie jest przestepstwem kryminalnym tylko wykroczeniem Przestepstwem jest jesli ktos zostal deportowany i wrocil spowrotem nielegalnie Fox News i Breibart zrobili ci pranie mozgu jesli go jeszcze posiadasz baranie

    Reply this comment
    • JJ
      JJ 16 listopada, 2016, 09:45

      widze ze masz klopoty z rozumieniem czytanego tekstu (w tym przypadku mojego jednozdaniowego komentarza). Trump powiedzial po wyborach ze bedzie deportowac tych z nielegalnie tutaj przebywajacych, ktorzy popelnili przestepstwa kryminalne. reszta nielegalnych moze spac spokojnie. chyba prosciej juz ujac tego nie mozna. jak widac to CNN jednak cie oglupia bo nie potrafisz zrozumiec jednego zdania.

      Reply this comment
    • JJ
      JJ 16 listopada, 2016, 09:53

      a tak w ogole to naucz sie pisac poprawnie – „wrocil spowrotem”. po pierwsze pisze sie „z powrotem”, a po drugie nie ma czegos takiego jak „wracac z powrotem” bo to pleonazm (maslo maslane). poprawnie jest przyjechal z powrotem lub po prostu wrocil. (zeby sie jednak nauczyc trzeba miec mozg, wiec akurat w twoim przypadku moze byc z tym ciezko). Pozdrawiam. Jak widzisz bylo sie nie odzywac. wyszlo na to ze sam jestes baran i nie masz mozgu.

      Reply this comment
  6. Git
    Git 15 listopada, 2016, 22:35

    Marcin idz do biura co daje food stamps z polskim paszportem i bez Numeru SS i sprobuj cos zalatwic a pozniej sie wypowiadaj Osoby nielegalne nie dostaja food stamps wbij sobie to do glowy i przestan klamac Dostac moga dzieci ktore sa tu urodzone i sa obywatelami i to jest praktycznie niemozliwe bo zarobki sa dzielone przez liczbe tylko legalnych czlonkow rodziny Musialbys miec 4-5 dzieci minimum zeby cokolwiek dostac albo zarbki 50$ na tydzien Nie sluchaj prawicowej telewizji polowa informacji to bajki

    Reply this comment
  7. koziolek matolek
    koziolek matolek 16 listopada, 2016, 10:39

    DO GIT :

    puknij sie w leb ! zarabiam 2 klocki na tydzien mam swoja firme , moja siedzi w domu z dzieckiem I zgadnij co ? mam ubezbieczenie za darmo dwoje dzieci mi sie urodzilo nie zaplacilem ani centa za nic. Mamy food stamps , moja zona chodzi na solarium co drugi dzien I maluje paznokcie za cash z food stamps – jezdze do polski co roku. Wszytsko sie da ! nie wiem gdzie ty sie podziewasz ale nie mow ze sie nie da. MOge przekazac numery do pewnych pan na Belmoncie zalatwia ci wszytko !!!

    Ale teraz sie boje bo nowy prezydent moze mi to wszystko odebrac . Prosze was pomozcie co mam robic??????????? mam 2 samochody kupione za cash tego mi niezabiora prawda???

    nasz nowy prezydent zmieni wkrotce prawo ziemi . Jestes nielegalnie ,robiles bara bara I teraz masz dziecko ..? bedzie twoj problem bo jak rodzic jest nielegalnie dziecko tez bedzie nielegalnie !!!!!!

    Dajcie znac co myslicie o tym wszystkim moi kochani rodacy ciezko pracujacy ?

    Dzieki

    Reply this comment
  8. Marcin
    Marcin 16 listopada, 2016, 11:31

    Git prosze cie przeczytaj moje komentarze jeszcze raz aby zrozumiec sens !

    Reply this comment
  9. Jacek
    Jacek 16 listopada, 2016, 16:25

    Do wal sie ! Wedlug ciebie przebywanie tutaj to tylko wykroczenie? A co z praca (mam nadzieje ze pracujesz) to tez wykroczenie? Bo jak wiesz jak przebywasz tutaj nielegalnie to nie mozesz podjac pracy! Ile mozna miec tych wykroczen?

    Reply this comment
  10. Git
    Git 16 listopada, 2016, 17:56

    Koziolek matolek czy jestes nielegalnie nie my mowimy o nielegalnych a nie obywatelach Obywateli pasozytow takich jak ty sa miliony nikt tego nie kwestionuje

    Reply this comment
  11. Wal sie
    Wal sie 16 listopada, 2016, 18:04

    Jacek przebywanie i praca jest wykroczeniem Skoro nielegalna praca jest przestepstwem to czemu Irs wydaje numery podatkowe nielegalnym pobiera pieniadze od przestepcow Czyzby rzad USA pomagal przestepcom Pomaganie przestepcom kryminalnym i czerpanie korzysci z tego jest przestepstw czy nie twoim zdaniem?

    Reply this comment
  12. dziegiel
    dziegiel 16 listopada, 2016, 18:04

    do Jacek
    zapomniales jeszcze o podatkach, skoro praca to wykroczenie ,to moze pobieranie podatku od nielegalnej pracy tez powinno byc wykroczeniem!!!!

    Reply this comment
  13. Jacek
    Jacek 16 listopada, 2016, 20:02

    Przekonacie sie o tym jak bedziecie na rozmowie z oficerem na zielona karte ! Wtedy mu powiecie tak pracowalem i nawet nr. Irs mam! Zycze powodzenia!

    Reply this comment
  14. dziegiel
    dziegiel 16 listopada, 2016, 20:22

    A dziekuje ,nie wybieram sie!!!!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*