Demokraci okupują Kongres chcąc wymusić głosowanie nad kontrolą broni palnej

fot. Profil facebookowy kongresmana Mike'a Quigley'a

fot. Profil facebookowy kongresmana Mike’a Quigley’a

Grupa ok. 100 demokratycznych deputowanych do Izby Reprezentantów rozpoczęła w środę bezterminową okupację sali posiedzeń tej izby chcąc w ten sposób wymusić głosowanie nad projektem ustawy o kontroli broni palnej.

Deputowani domagają się wprowadzenia nakazu sprawdzania przeszłości osoby kupującej broń palną oraz zakazu sprzedaży takiej broni osobom podejrzewanym o terroryzm.

Na czele grupy stoi John Lewis, deputowany z Georgii, weteran walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów w latach 60. ub. wieku. „Będziemy okupować na zmianę Izbę aż do skutku” – powiedział. Prezydent Barack Obama podziękował Lewisowi, za pośrednictwem Twittera za jego inicjatywę.

Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów i są przeciwni ograniczeniom w dostępie do broni dla obywateli, ogłosili przerwę w obradach, co automatycznie spowodowało wyłączenie kamer i mikrofonów. Dlatego protestujący ogłosili ich żądania w mediach społecznościowych.

„Nie ma ustawy, nie ma przerwy” – skandują protestujący deputowani.

„Nie możemy odejść bez uchwalenia rozsądnej ustawy o broni palnej – oświadczyła przewodnicząca frakcji Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi.

Protestujący domagają się przyspieszenia prac nad problemem broni palnej i głosowania przed rozpoczynającą się w końcu tygodnia przerwą w obradach Kongresu, która będzie trwała do 5 lipca.

Republikański przewodniczący (spiker) Izby Reprezentantów Paul Ryan określił w wywiadzie dla CNN protest Demokratów jako „zagrywkę medialną” i oświadczył, że nie zamierza poddać projektu ustawy pod głosowanie.

„Oni wiedzą, że nie będziemy głosować nad ustawą, która pozbawia obywateli konstytucyjnego prawa, bez wymaganych procedur” – powiedział Ryan.

Od czasu masakry w klubie nocnym w Orlando, na Florydzie, w której zginęło z rąk zamachowca 49 osób, Senat odrzucił cztery projekty ustaw o wprowadzeniu ostrzejszej kontroli broni palnej. W czwartek Senat ma się zająć kolejnym kompromisowym projektem. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*