Deficyt budżetowy w USA najwyższy od siedmiu lat

Deficyt budżetowy w USA najwyższy od siedmiu lat

Stany Zjednoczone zamknęły zakończony 30 września rok podatkowy 2019 najwyższym od siedmiu lat deficytem budżetowym, wynoszącym 984 mld dolarów czyli 4,6 proc. produktu krajowego brutto – poinformowało w piątek ministerstwo finansów USA.

Zaznaczyło w związku z tym, że zwiększenie wpływów podatkowych nie sprostało wzrostowi wydatków oraz kosztów obsługi zadłużenia. Jak wskazuje Reuters, był to drugi pełny rok budżetowy za prezydentury Donalda Trumpa i dotyczył okresu, w którym dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu i najniższemu od blisko 50 lat bezrobociu rozszerza się baza podatkowa.

Deficyt za poprzedni rok podatkowy był wyraźnie mniejszy, gdyż sięgnął tylko 779 mld dolarów, stanowiących 3,8 proc. PKB. Wpływy budżetowe wzrosły w 2019 roku o 4 proc., natomiast wydatki aż o 8,2 proc.

Rekordową przewagę wydatków nad wpływami w finansach publicznych USA odnotowano w 2009 roku, wyniosła ona wtedy 1,4 biliona dolarów. Było to następstwem przedsięwzięć ratunkowych podjętych przez prezydenta Baracka Obamę oraz Kongres w obliczu globalnego kryzysu bankowego i gospodarczej recesji.

Pod koniec drugiej kadencji Obamy deficyt obniżono do 585 mld dolarów w roku podatkowym 2016, a republikańscy kongresmeni krytykowali wtedy prezydenta, że nie zredukował go jeszcze bardziej.

Od tego czasu deficyt poszedł mocno do góry – między innymi w efekcie wzrostu wydatków wojskowych oraz przeforsowanej przez Republikanów reformy podatkowej, która zapewniła przedsiębiorcom krótkotrwałe znaczne zmniejszenie ciężarów fiskalnych. W roku 2019 wpływy z opodatkowania firm zwiększyły się w porównaniu z rokiem poprzednim o 5 proc., a wpływy z ceł aż o 70 proc., co odzwierciedla skalę wojny handlowej ekipy Trumpa z Chinami i innymi państwami. (PAP)

fot.Pexels.com

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: budżet, deficyt, USA

Comments

 1. Stefan
  Stefan 25 października, 2019, 17:54

  Czekamy na komentarz dosmucacza

  Reply this comment
  • olo
   olo 27 października, 2019, 18:02

   weekend jest dosmucacz pewnie pije z kolegami w basemencie, jak przetrzezwieje to pewnie jakas teorie wysmaruje.

   Reply this comment
 2. krzych
  krzych 27 października, 2019, 01:03

  No tak ale jej emails???!!!

  Reply this comment
 3. Jan
  Jan 28 października, 2019, 08:00

  Czyli trump obniżył podatki najbogatszym, ale żeby zrównoważyć budżet podniósł cła, za co zapłacili wszyscy, to i tak wiele nie pomogło, bo deficyt najwyższy od lat. Czy ktoś tu mówił jaki z niego dobry biznesmen???

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*