Czwarty kandydat Demokratów wchodzi do wyścigu o prezydenturę

Lincoln Chafee fot.Michael Reynolds/EPA

Lincoln Chafee fot.Michael Reynolds/EPA

Były senator i gubernator stanu Rhode Island Lincoln Chafee oficjalnie potwierdził w środę, że będzie walczył o nominację Demokratów przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r. To czwarty kandydat Demokratów w wyścigu, którego faworytką jest Hillary Clinton.

Chafee, który do obozu Demokratów dołączył dopiero w 2013 roku, ma obecnie zaledwie średnio 1 proc. poparcia – podaje ośrodek RealClearPolitics. Do 2007 roku Chafee należał do Partii Republikańskiej, po czym deklarował się jako niezależny.

62-letni polityk popiera prawo do aborcji i małżeństwa również dla par jednopłciowych; chce podnieść minimalną płace i podatki dla najbogatszych. Za czasów prezydentury George’a W. Busha Chafee wyraźnie dystansował się od bardziej konserwatywnych członków swojego obozu. Konsekwentnie przedstawia się jako kandydat antywojenny. Był jedynym republikańskim senatorem, który zagłosował przeciwko wojnie w Iraku w 2003 roku, podczas gdy Clinton poparła wówczas inwazję.

O ile Demokraci mają na razie czterech pretendentów do zdobycia nominacji, to po stronie Republikanów jest już ok. 10 kandydatów, a obserwatorzy przewidują, że w najbliższych dniach i tygodniach dołączą kolejni.

Pozostali kandydaci Demokratów to, poza Clinton, senator ze stanu Vermont Bernie Sanders, jeden z nielicznych amerykańskich polityków, który otwarcie deklaruje się jako socjalista, a także były gubernator Maryland Martin O’Malley.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*