Część zamkniętych ambasad USA w krajach arabskich wznowiła pracę

11 z 19 ambasad USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. zamkniętych z obawy przed atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy wznowiło pracę w niedzielę – oświadczył Departament Stanu. Kolejnych 7 placówek zostanie otwartych w najbliższych dniach. 

Amerykańska ambasada w Sanie, w Jemenie nadal pozostaje zamknięta. fot. EPA/PAP Jayha Arhab

Amerykańska ambasada w Sanie, w Jemenie nadal pozostaje zamknięta. fot. EPA/PAP Jayha Arhab

Warunki bezpieczeństwa pozwoliłyby na otwarcie 18 z 19 placówek. Jednak z powodu święta Id al-Fitr (Ramadan Bajram), kończącego ramadan, siedem z nich – m.in. w Jordanii, Kuwejcie, Sudanie, Katarze i Arabii Saudyjskiej – wznowi pracę dopiero w poniedziałek lub w ciągu tygodnia.

Z powodu wciąż utrzymującego się zagrożenia atakiem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy zamknięta pozostanie na razie amerykańska ambasada w stolicy Jemenu, Sanie, oraz konsulat USA w Lahaur, na wschodzie Pakistanu – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Resort będzie monitorował rozwój sytuacji w tych regionach; decyzja o ponownym otwarciu obu placówek uzależniona będzie od panujących warunków bezpieczeństwa – dodała.

Z otwarciem przedstawicielstw w Sanie wstrzymały się także Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Przed tygodniem Waszyngton podjął decyzję o zamknięciu 19 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. po przechwyceniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie. Wynikało z nich, że Al-Kaida planuje duży zamach terrorystyczny.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*