Czarny piątek rekordowy, ale tylko w internecie

Zakupy w czarny piątek fot. Will Oliver/EPA

Zakupy w czarny piątek fot. Will Oliver/EPA

Tegoroczny  czarny piątek (Black Friday) w USA był rekordowy pod względem zakupów przez internet. Tłumy w sklepach były mniejsze niż zwykle w tym dniu. Pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia uznawany jest za początek sezonu zakupów przed świętami Bożego Narodzenia.

By zdobyć klientów, w tym dniu sieci handlowe wprowadzają największe promocje. To dla sektora handlowego i producentów okazja do poprawy wyników sprzedaży.

W tym roku tłumy w sklepach były nieco mniejsze niż zazwyczaj – ocenia agencja EFE. Jednak już w czwartek padł z okazji czarnego piątku rekord sprzedaży przez internet; wydano ponad 1,7 mld dolarów, czyli o 25 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z danych zbieranych w czasie rzeczywistym przez Adobe Digital Index. Duży wzrost wykazały jak dotąd zwłaszcza transakcje przez telefony komórkowe; stanowiły one 22 proc. wszystkich zakupów, a w 2014 roku – 14 proc.

Tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych czwartkowy Dzień Dziękczynienia spędza się w rodzinie, a w piątki wyrusza się na poszukiwanie okazji w sklepach. Widać jednak, że zwyczaj ten od kilku lat się zmienia – pisze EFE. Jeszcze przed południem w czwartek Amerykanie wydali ok. 500 mln dolarów – o 100 mln więcej niż o tej samej godzinie rok wcześniej.

Najpopularniejszymi produktami były tradycyjnie urządzenia elektroniczne i zabawki, kupowane z myślą o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych, ośrodek badań rynku Forrester szacował, że w sumie w tym roku Amerykanie wydadzą z okazji czarnego piątku ok. 95,5 mld dolarów – o 11 proc. więcej niż w zeszłym roku.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*