Czarnoskóry nastolatek zastrzelony przez policjanta w Missouri

Czarnoskóry nastolatek zastrzelony przez policjanta w Missouri

Policjant postrzelił czarnoskórego 18-latka, który mierzył do niego z broni palnej w Berkeley, na przedmieściach miasta St. Louis w stanie Missouri – kilka kilometrów od Ferguson, gdzie podobny przypadek wywołał w kraju protesty przeciw dyskryminacji czarnych.

Podczas rutynowego patrolu policjant pojawił się na stacji benzynowej ok. godz. 23.15 we wtorek (czasu miejscowego), gdy zobaczył dwóch mężczyzn i zaczął iść w ich kierunku. Jeden z nich wyciągnął pistolet i wymierzył do nadchodzącego funkcjonariusza. Ten oddał kilka strzałów w samoobronie, i śmiertelnie postrzelił celującego do niego 18-latka – przekazał w środę rzecznik policji Brian Schellmann.

Drugi mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia. W sprawie zajścia wszczęto dochodzenie.

Policja nie podała tożsamości zabitego nastolatka, ale według lokalnej gazety „St. Louis Post-Dispatch” chodzi o niejakiego Antonio Martina. Zidentyfikowała go matka, która twierdzi, że jej syn w chwili zajścia przebywał w towarzystwie swojej dziewczyny.

Na miejscu zdarzenia zgromadziło się ok. 100 osób, wykrzykujących obelgi pod adresem policjantów, którzy otoczyli stację paliw kordonem. Według stacji telewizyjnej NBC doszło do przepychanek między osobami z tłumu a funkcjonariuszami.

Do zdarzenia doszło w Berkeley na przedmieściach St. Louis, zaledwie trzy kilometry od Ferguson, gdzie w sierpniu biały policjant Darren Wilson w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zastrzelił czarnoskórego nastolatka Michaela Browna. Wywołało to liczne protesty w wielu miastach USA przeciw – jak podkreślano – dyskryminowaniu przedstawicieli mniejszości przez policję.

Oburzenie wzrosło kilka miesięcy później, gdy ława przysięgłych postanowiła nie stawiać Wilsonowi zarzutów, a w Nowym Jorku przysięgli tak samo postąpili wobec białego policjanta, który przyczynił się do śmierci czarnoskórego Erica Garnera podczas brutalnego zatrzymania.

Do incydentu w Berkeley doszło trzy dni po tym, jak czarnoskóry Ismaaiyl Brinsley zastrzelił dwóch policjantów, siedzących w zaparkowanym oznakowanym wozie policyjnym na nowojorskim Brooklynie. Sprawca uciekł następnie na stację metra, gdzie strzałem w głowę odebrał sobie życie. (PAP)

Na zdjęciu: nagrania z kamery przemysłowej na miejscu zdarzenia fot.EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*