Czarna kobieta na banknocie 20-dolarowym

fot.geralt/pixabay/Wikipedia

fot.geralt/pixabay/Wikipedia

Portret Harriet Tubman (ok. 1820-1913), czarnoskórej abolicjonistki, wcześniej niewolnicy, będzie figurował na nowym banknocie 20-dolarowym – ogłosił w środę amerykański resort skarbu. Zastąpi na nim siódmego prezydenta USA Andrew Jacksona.

Będzie to pierwsza od 100 lat kobieta, w dodatku przedstawicielka społeczności afroamerykańskiej, uhonorowana w ten sposób.

W czerwcu 2015 roku resort finansów ogłosił, że ma zamiar zastąpić wizerunek Alexandra Hamiltona, pierwszego w historii ministra skarbu USA, twórcy amerykańskiego dolara, który widnieje na banknocie 10-dolarowym. Podano, że na nowym banknocie pojawi się zasłużona kobieta, ale wybór konkretnej bohaterki amerykańskiej historii odłożono na później.

Plany te wzburzyły rzesze zwolenników Hamiltona, zaliczanego do grona ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i współtwórców konstytucji USA, który w dodatku jest bohaterem niezmiernie popularnego ostatnio rapowego musicalu granego na Broadwayu. To z ich strony padł pomysł, by zastąpić kobietą raczej dużo mniej popularnego Jacksona widniejącego na banknocie 20-dolarowym.

Administracja prezydenta Baracka Obamy długo szukała odpowiednich kandydatek. Na liście finalistek widniały m.in. pierwsza dama Eleanor Roosevelt i działaczka antyrasistowska Rosa Parks.

Nowe twarze – kobiet i działaczy na rzecz praw obywatelskich – mają pojawić się także na innych amerykańskich banknotach, przy okazji ich wyposażania w dodatkowe zabezpieczenia przed fałszowaniem – pisze „New York Times”. Wszystkie mają być gotowe w roku 2020.

W przeszłości zdarzało się już, że kobiety figurowały na banknotach dolarowych; była to m.in. żona pierwszego prezydenta USA Martha Waszyngton oraz Indianka Pocahontas.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*