Coraz mniej Amerykanów uważa, że USA są najwspanialsze na świecie

Coraz mniej Amerykanów uważa, że USA są najwspanialsze na świecie

Większość Amerykanów wciąż uważa, że Stany Zjednoczone to jedno z najwspanialszych państw na świecie, ale odsetek tych, którzy sądzą, że Ameryka nie ma sobie równych, spadł do 28 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Pew Research Center.

fot.CJ Gunther/EPA

fot.CJ Gunther/EPA

To spadek aż o 10 punktów procentowych w porównaniu z badaniem PEW sprzed trzech lat, gdy 38 proc. Amerykanów uznało, że ich kraj jest najwspanialszy na świecie.

W najnowszym sondażu, opublikowanym przez PEW w środę w związku ze zbliżającym się Dniem Niepodległości, obchodzonym w USA 4 lipca, tylko 12 proc. Amerykanów stwierdziło, że na świecie są inne kraje, które są „lepsze niż USA”. 58 proc. uznało, że USA są „jednym z najwspanialszych krajów na świecie”, a 28 proc. – że są „ponad innymi”.

Młodzi ludzie są znacznie mniej skłonni niż starsi, by twierdzić, że USA są najwspanialsze na świecie. Takiego zdania jest obecnie tylko 15 proc. osób poniżej 30 roku życia w porównaniu z 27 proc. trzy lata temu.

Słabnące przekonanie, że USA są najwspanialsze na świecie, zanotowano w ciągu ostatnich trzech lat wśród respondentów utożsamiających się z różnymi partiami politycznymi. Ale szczególnie wyraźnie dotyczy to zwolenników Republikanów.

W 2011 roku 52 proc. wyborców Republikanów powiedziało w sondażu, że USA nie mają sobie równych na świecie, a 43 proc. twierdziło, że USA to jeden z najwspanialszych krajów na świecie. W tegorocznym badaniu te liczby wynoszą odpowiednio 37 i 55 proc.

Sondaż przeprowadzono między 27 lutego a 16 marca na grupie ponad 10 tys. dorosłych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Ameryka, sondaż, USA

Comments

  1. Jezyna
    Jezyna 3 lipca, 2014, 17:41

    Za 20 lat w USA bedzie juz tylko, cytujac klasyka c.uj, dupa i kamieni kupa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*