Co najczęściej kradną Amerykanie?

Co najczęściej kradną Amerykanie?

Większe oblężenie sklepów w okresie świątecznym to także większe ryzyko kradzieży. W USA co roku złodzieje wynoszą ze sklepów 16 mld dolarów. Jakie przedmioty – według informacji „Wall Street Journal” – upatrują sobie najczęściej?

Wszystko to, co można łatwo schować i odsprzedać. Najczęściej z półek znika wino i inne alkohole, w dalszej kolejności kosmetyki do makijażu, akcesoria związane z modą i kremy do twarzy, stroje kąpielowe oraz okulary przeciwsłoneczne.

Jak wynika z najnowszego światowego raportu dotyczącego kradzieży w handlu detalicznym (Global Retail Theft Barometer), publikowanego przez Checkpoint Systems, straty w wyniku kradzieży towaru, czy to przez klientów czy pracowników, oszustw dostawców i błędów administracyjnych wyniosły w 2013 r. 42 mld dolarów w USA (128 mld na całym świecie). Oznacza to, że w Stanach kradzieże stanowią 1,48 proc. sprzedaży detalicznej i każde gospodarstwo domowi płaci za nie, w ramach kosztów przerzucanych na klientów, średnio 403 dolary. Najniższy wskaźnik kradzieży odnotowano w Norwegii (0,83 proc. sprzedaży detalicznej), a najwyższy w Meksyku (1,7 proc.) i Chinach (1,53).

Okazuje się też, że choć w większości krajów świata za najwięcej kradzieży odpowiadają złodzieje sklepowi, w USA najbardziej lepkie ręce mają pracownicy dopuszczający się 42,9 proc. wszystkich rodzajów kradzieży, zaś kradzieże sklepowe znalazły się na drugim miejscu z 37,4 procent.

(as)

fot.Peter Foley/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*