CNN: Administracja Obamy rozważa zmianę strategii działań w Syrii

CNN: Administracja Obamy rozważa zmianę strategii działań w Syrii

Prezydent USA Barack Obama poprosił doradców o rewizję dotychczasowej polityki ws. Syrii. Amerykański przywódca dostrzega, że pokonanie Państwa Islamskiego (IS) bez pozbawienia władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada może być niemożliwe – podaje w środę CNN.

W ciągu ostatniego tygodnia doszło do czterech spotkań ekspertów Białego Domu do spraw bezpieczeństwa – poinformowała telewizja CNN powołując się na źródła w administracji Obamy. Doradcy analizowali efekty dotychczasowej operacji przeciwko dżihadystom z IS.

„Prezydent poprosił nas o ponowne przenalizowanie sprawy i sprawdzenie jak wszystkie jej elementy się ze sobą łączą. (…) Dotychczasowe problemy w Syrii pogłębia fakt, że prawdziwe wyeliminowanie ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu – poprzednia nazwa IS) będzie wymagało pokonania ich nie tylko w Iraku, ale także w Syrii” – powiedział w rozmowie z amerykańską telewizją przedstawiciel Białego Domu.

Do tej pory Waszyngton koncentrował się głównie na działaniach w Iraku dając sobie czas na wyszkolenie oddziałów umiarkowanej opozycji wobec rządów Asada w Syrii. Jednak, jak zauważa CNN, ta strategia nie przyniosła oczekiwanych efektów. Rebelianci walczą tam na dwa fronty – z reżimem w Damaszku i z dżihadystami z IS i Frontu al-Nusra.

„Od jakiegoś czasu staje się jasne, że wspieranie umiarkowanej opozycji nie zadziała” – podkreśliło kolejne źródło CNN.

Telewizja przypomniała, że od kilku miesięcy amerykańska dyplomacja wzmacnia zabiegi mające doprowadzić do zmiany władzy w Syrii i zmuszenia Asada do przekazania rządów. Rozmowy toczą się w tej sprawie m.in. z państwami Zatoki Perskiej. Dzięki temu zwiększyć się mają szanse na pokonanie islamistów. CNN podkreśla jednak, że reżim w Damaszku jest wspierany na arenie międzynarodowej przez Rosję, która sprzeciwia się usunięciu Asada z urzędu.

IS obecnie kontroluje około jednej trzeciej terytorium Syrii oraz znaczne obszary Iraku, w tym liczne pola gazowe i naftowe w obu tych krajach. Stanowią one jedno z najistotniejszych źródeł finansowania tej radykalnej organizacji, określanej przez USA jako najlepiej finansowana organizacja terrorystyczna świata. (PAP)

Na zdjęciu: Uchodźcy z Syrii fot.Jamal Nasrallah/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*