Christie niespodziewanie poparł Trumpa w wyścigu prezydenckim

Chris Christie fot.Katherine Taylor/EPA

Chris Christie fot.Katherine Taylor/EPA

Gubernator New Jersey Chris Christie, który sam niedawno wycofał się z wyścigu prezydenckiego GOP, poparł w piątek Donalda Trumpa. Ten niespodziewany ruch, zważywszy że Christie uchodził za umiarkowanego kandydata, może wzmocnić kontrowersyjnego miliardera.

„Jestem dumny z tego, że tu jestem” – powiedział Christie, stojąc w towarzystwie Trumpa na wspólnej konferencji prasowej w Teksasie. Trump – dodał Christie – „zrobi dokładnie to co trzeba, by Ameryka była ponownie liderem na świecie”.

„Był moim przyjacielem przez wiele lat i był nadzwyczajnym gubernatorem” – cieszył się z poparcia Christiego miliarder.

Christie do niedawna sam ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej (GOP) w wyborach prezydenckich. Wycofał się z wyścigu po fatalnym wyniku w prawyborach w Iowa i New Hampshire – stanach, które głosowały jako pierwsze. Media przypominają, że zanim się wycofał, krytykował Trumpa, apelując o „zakończenie zabawy” z kandydatem, który nie ma żadnego doświadczenia w polityce, natomiast popularność zdobył prowadząc programy telewizyjne.

Christie rywalizował o ten sam, bardziej centrowy i umiarkowany elektorat, co senator z Florydy Marco Rubio, który wyrósł obecnie na głównego, wspieranego przez establishment GOP, alternatywnego kandydata wobec Trumpa. Jak oceniają komentatorzy, na jego decyzję o poparciu Trumpa wpłynął zapewne konflikt z Rubio podczas prawyborów. „New York Times” pisze, że Christie był wściekły zwłaszcza na finansowane przez zwolenników Rubio spoty telewizyjne, które bardzo go atakowały w New Hampshire.

Inni, szukając wyjaśnienia dla decyzji Christiego, wskazują na jego niepewną przyszłość polityczną. Ma bardzo słabe notowania w New Jersey, co nie wróży dobrze jego szansom na kolejną kadencję gubernatora w tym stanie.

Decyzja Christiego jest tym bardziej zaskakująca, że zaledwie kilka lat temu postrzegany był jako nadzieja umiarkowanych Republikanów. Christie może „uratować naszą partię” – mówił o nim Mitt Romney, który w 2012 roku przegrał wybory prezydenckie z Barackiem Obamą, a obecnie należy do największych krytyków Trumpa. Romney chwalił tak Christiego po jego wygranej w walce o reelekcję na gubernatora New Jersey w listopadzie 2013 roku, gdy udało mu się z łatwością pokonać kandydatkę Demokratów, mimo że New Jersey uchodzi za jeden z najbardziej prodemokratycznych, tzw. niebieskich stanów USA.

Poparcie Christiego dla Trumpa może być bardzo pomocne dla kontrowersyjnego miliardera przed kolejnymi prawyborami we wtorek, gdy jednocześnie głosować będzie przynajmniej 11 stanów. Dzień ten, określany jako Super Tuesday, może być przełomowy dla całego wyścigu; z tych stanów pochodzić będzie około 900 delegatów (z 2472) na lipcową konwencję GOP, która wyłoni ostatecznego kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Po prawyborach, które dotychczas odbyły się w czterech dość małych stanach USA, Trump zdobył już 79 delegatów, podczas gdy żaden z jego rywali nie ma nawet 20. Gra nie jest jednak jeszcze skończona, bo do otrzymania nominacji potrzeba przynajmniej 1237 z 2472 delegatów, którzy wezmą udział w konwencji GOP. Ale jego rosnąca popularność budzi coraz większą panikę wśród republikańskich elit. Większość analityków uważa bowiem, że zdobycie nominacji prezydenckiej GOP przez budzącego tak wiele negatywnych uczuć Trumpa oznaczałoby niemal pewne zwycięstwo faworytki Demokratów Hillary Clinton w ostatecznym wyścigu do Białego Domu.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. aldona
  aldona 26 lutego, 2016, 17:19

  Brrrrawooooo!

  Reply this comment
 2. Scooby Doo
  Scooby Doo 26 lutego, 2016, 18:36

  Proponuje jego zwolennikom wpisac na google: Trump University I wszystko bedzie jasne kim jest ten czlowiek

  Reply this comment
 3. elako22
  elako22 27 lutego, 2016, 13:27

  Lub wpisac Trump Polish brigade – widac jak tworzyl wlasne bogactwo wykorzystujac Polakow.

  Reply this comment
 4. Burak
  Burak 27 lutego, 2016, 15:54

  Swinka na Pajaca bravo tak trzymac Clinton otwiera szampana

  Reply this comment
 5. Wania
  Wania 27 lutego, 2016, 22:16

  Aldona poziom twojej inteligencji mnie porazil chyba dam ci potrzymac

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*