Chiny/Media: prezydent Xi Jinping we wrześniu z oficjalną wizytą w USA

Chiny/Media: prezydent Xi Jinping we wrześniu z oficjalną wizytą w USA

Prezydent Chin Xi Jinping we wrześniu przybędzie do USA z pierwszą oficjalną wizytą jako głowa państwa – poinformowała w środę agencja Xinhua. Wizyta Xi świadczy o pozytywnym okresie w napiętych nieraz stosunkach obu krajów – podkreśla Associated Press.

Xi przyjął zaproszenie prezydenta USA Baracka Obamy do złożenia wizyty podczas rozmowy telefonicznej obu przywódców w nocy z wtorku na środę – podała Xinhua.

Obama odwiedził Chiny w listopadzie ubiegłego roku. Uczestniczył wówczas w szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), podczas którego spotkał się z Xi.

Przywódcy USA i Chin spotkali się także wcześniej, w czerwcu 2013 roku, podczas nieformalnego szczytu w posiadłości Sunnylands w kalifornijskim Rancho Mirage. Strona chińska oceniała wówczas, że spotkanie przyczyniło się do oparcia relacji obu państw na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. Relacje obu państw nie są jednak pozbawione kwestii spornych, m.in. cyberszpiegostwa czy dominacji Chin na akwenach Azji Południowo-Wschodniej kosztem amerykańskich sojuszników, Japonii i Filipin.

Biały Dom przekazał, że Xi i Obama w rozmowie telefonicznej poruszyli wiele tematów, w tym wsparcie Chin dla walczących z epidemią eboli krajów Afryki Zachodniej i porozumienie o inwestycjach między Chinami i USA.

Oba kraje potwierdziły wolę ścisłej współpracy w walce z globalnymi zagrożeniami – dodano w komunikacie, jako przykład wskazując próby wpływania na Iran w rozmowach atomowych z grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy).

W środę z wizytą w Pekinie przebywa zastępca sekretarza stanu USA Tony Blinken. Na konferencji prasowej powiedział, że jego pobyt w Państwie Środka ma na celu „pogłębienie praktycznej współpracy” między obu państwami. (PAP)

Na zdjęciu: Xi Jinping fot.Fred Dufour/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*