Chiny żądają od USA zdecydowanych kroków ws. kryzysu zadłużeniowego

Chiny żądają od USA zdecydowanych kroków ws. kryzysu zadłużeniowego

Chiny zażądały w poniedziałek od USA zdecydowanych kroków na rzecz zapobieżenia kryzysowi zadłużeniowemu i zabezpieczenia chińskich inwestycji, co jest reakcją na utrzymujący się w amerykańskim Kongresie impas w sprawie utrzymania wypłacalności państwa.

 fot. Michael Reynolds/ PAP/EPA

fot. Michael Reynolds/ PAP/EPA

Chiny, największy zagraniczny wierzyciel Stanów Zjednoczonych, są „w naturalny sposób zaniepokojone rozwojem wydarzeń dotyczących klifu fiskalnego USA” – powiedział w Pekinie wiceminister finansów Zhu Guangyao. Jest to pierwszy przypadek, by przedstawiciel chińskiego rządu zabrał publicznie głos na temat groźby wstrzymania przez rząd USA jego zagranicznych płatności, jeśli do 17 października Kongres nie uchwali podniesienia pułapu długu publicznego.

„Zwróciliśmy się do Stanów Zjednoczonych, by faktycznie podjęły kroki na rzecz rozwiązania zawczasu przed 17 października politycznych kwestii wokół pułapu zadłużenia oraz zapobieżenia blokadzie wypłacalności USA w celu zagwarantowania bezpieczeństwa chińskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych i globalnej odnowy gospodarczej. Stany Zjednoczone ponoszą za to odpowiedzialność” – powiedział Zhu.

„Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone w pełni wyciągnęły naukę z historii” – dodał wiceminister, nawiązując do poprzedniego podobnego impasu z sierpnia 2011 roku, który spowodował obniżenie ratingu USA przez agencję Standard&Poors z AAA do AA+.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*