Chiny uczestniczą we wspólnych z USA ćwiczeniach sił morskich

Chiny uczestniczą we wspólnych z USA ćwiczeniach sił morskich

W rozpoczętych w czwartek na Hawajach pod dowództwem USA ćwiczeniach sił morskich państw Azji i Pacyfiku uczestniczą po raz pierwszy Chiny, ale analitycy powątpiewają, czy złagodzi to chińskie roszczenia do spornych z innymi krajami akwenów Oceanu Spokojnego.

fot.MC2 Michael Achterling / U.S. Navy HANDOUT/EPA

fot.MC2 Michael Achterling / U.S. Navy HANDOUT/EPA

W tegorocznej edycji odbywających się co dwa lata ćwiczeń RIMPAC udział bierze udział 55 okrętów, ponad 200 samolotów i około 25 tys. osób personelu wojskowego z łącznie 22 państw. Celem ćwiczeń, które potrwają do 1 sierpnia, jest budowanie zaufania i doskonalenie metod zapobiegania incydentom, które mogłyby prowadzić od sytuacji kryzysowych.

Chiny skierowały do udziału w ćwiczeniach cztery okręty – niszczyciel rakietowy Haikou, fregatę rakietową Yueyang, okręt zaopatrzeniowy Qiandaohu i okręt szpitalny Peace Ark – a ponadto dwa śmigłowce oraz jednostkę komandosów i jednostkę płetwonurków.

Okręty chińskie spotkały się u wyspy Guam z okrętami wojennymi USA, Singapuru i Brunei, by wspólnie popłynąć do Pearl Harbor na Hawajach, dokąd dotrą we wtorek. W trakcie tego przemarszu dziewięć okrętów z czterech państw przeprowadzi ćwiczenia w manewrowaniu i nawiązywaniu łączności oraz dokona ostrych strzelań.

Według przedstawicieli władz USA, ćwiczenia takie jak RIMPAC pomagają marynarkom wojennym poszczególnych państw ulepszyć swą współpracę w różnego rodzaju operacjach, w tym przy udzielaniu pomocy humanitarnej i zwalczaniu piractwa. Jednak zdaniem krytyków, uczestnictwo w RIMPAC Chiny wykorzystają raczej do zapoznania się z bojowymi zdolnościami swych potencjalnych przeciwników i wykrycia własnych niedostatków w tej dziedzinie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*